rodovo nasilstvo

Регион

Во Атина отворен Центар за борба со родовото насилство и повеќекратна дискриминација

А1он
Возрасни лица кои независно од родот биле или се жртви на било каков облик на насилство: психолошко, физичко, сексуално, економско или социјално, лица жртви на
Македонија

Маж ја истепал поранешната сопруга и син ја истепал мајка си

А1он
Два случаја на семејно насилство регистрирал Секторот за внатрешни работи, првиот се случил синоќа во Карбинци, а вториот денеска во Кочани. – Полициски службеници од
Македонија

Интензивна соработка помеѓу институциите и невладиниот сектор за заштита на жртвите од семејно насилство

А1он
На конференција на тема „Жената како жртва на насилство- механизми за заштита и помош од институциите“, организирана денеска од страна на АУЕ – ФОН, учесниците
Македонија

Шахпаска – Пејчиновиќ Буриќ: Преку системски политики против дискриминацијата и насилството врз жените

А1он
Во рамките на Меѓународната конференција за жените Ромки што се одржа во Советот на Европа во Стразбур, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска
Економија

„Менструалната правда“ би ја чинела државата 0,08 отсто од вкупните расходи планирани за Буџетот за 2021 година

А1он
Една жена во текот на својот живот троши осум месечни плати само за трошоци поврзани со менструални производи и лекарства за менструална болка. Жените и
Македонија

Обвинение за гостиварец кој ја истепал поранешната вереница

А1он
Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 28-годишен жител на Форино, кој се товари дека сторил кривично дело – Тешка телесна повреда од член
Македонија

Скопјанка преку Фејсбук моли за помош поради дечкото насилник, но одбива да оди во шелтер центар

Искра Манојлоска
Жената која преку Фејсбук бараше помош од полицијата бидејќи нејзиниот поранешен дечко и се заканува и ја вознемирува, одбила да биде сместена во шелтер центар.
Македонија

Женска слободна зона со герила акција го одбележа Денот за борба против насилство врз жените

А1он
Женската иницијатива Женска слободна зона со обележување на јавните простори во градот Скопје, каде најчесто се случува сексуално вознемирување на јавни простори го одбележа 25
Македонија

Филипче: Неуморно работиме да ја подигнеме свесноста да има се помалку случаи на семејно насилство

А1он
Ковид-19 кризата ги погоди сите здравствени системи. Изолацијата за време на долгите карантини резултираа со зголемен број на семејни насилства. Секојдневно регистрираме вакви случаи во
Македонија

ЕССЕ: Без целосна примена на новиот закон, нема да има промена во заштитата на жртвите на насилство

А1он
Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените ЕССЕ смета дека носење нов закон за спречување и заштита од насиство врз жените и семејно насилство