rodovo nasilstvo

Македонија

Заев: Имаме одговорност да создаваме атмосфера во која насилството врз жените е неприфатливо

А1он
Сите ние, а особено, ние мажите, имаме општествена одговорност да создаваме атмосфера во која насилството врз жените е неприфатливо и срамно, напиша премиерот Зоран Заев
Македонија

Шахпаска: Сите ние, не 16 туку 365 дена да работиме на прашањето на насилството, родово-базираното и семејното насилство

А1он
За да се овозможи соодветен одговор на сите форми на насилство врз жени и девојчиња потребно е спроведување сеопфатна политика за борба против насилството, политики
Македонија

Царовска по повод 16 дена активизам: Со квалитетно образование до превенција и спречување на насилство врз девојчињата и жените

А1он
Министерката за образование и наука Мила Царовска во видеообраќање по повод одбележувањето 16 дена активизам рече дека за родово базираното насилство треба гласно да зборуваме
Македонија

Спасовски: Координирани институции со јасни процедури за работа се ефикасен одговор против родово базирано насилство

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска учествуваше на онлајн настанот „16 дена активизам против родово базирано насилство“, кој има за цел подигање на општествената
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски: Нулта толеранција на сите форми на родово базирано насилство

А1он
Претседателот Стево Пендаровски се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите Нации, чија цел е подигање на свеста за
Македонија

ХК: Новиот закон против насилството врз жените и семејството е добра основа, институциите да се подготват за целосна примена

А1он
Хелсиншкиот комитет за човекови права смета дека најавениот закон за спречување и заштита од насилство врз жените и семејното насилство е добра основа за унапредување
Македонија

Стружанец ги истепал мајка му и сопругата

Триесет и едногодишен маж од струшко физички ги нападнал својата мајка и сопругата во нивниот семеен дом, информираат од МВР. Според полицискиот билтен, неговата сопруга
Македонија

Претепаната девојка од Штип: Татко ми почина од жал по мене, сега сум сама и без пари

Габриела Димковиќ-Мишевска
Не запираат проблемите на 21 годишната девојка од Штип за која јавноста дозна од видео-клипот на кој се гледаше како физички ја тепаат двајца мажи,
Македонија

Дали „Остани дома“ е сигурно за сите: нема зголемени јавувања на СОС-сигналите, жртвите срамежливо пријавуваат насилство

Ана Василевска
Јавувањата на бесплатната телефонска линија на СОС-сигналот 141700 од националната мрежа за помош при семејно насилство за време на месеците од карантинот не се зголемени
Македонија

Штипјанец вторпат за една недела физички ја нападнал сопругата

А1он
Педесет и пет годишна жена вторпат во рок од само една недела е физички нападната од својот сопруг. Таа во полицијата пријавила дека вчера доцна