coronavirus mkd

Македонија

Аеродром, Карпош и Центар остануваат општини со најголем број активни случаи на Ковид

А1он
Најновите податоци што вечерва ги објави Министерството за здравство покажуваат дека Скопје останува град со најголем број на активни случаи на Ковид-19 од кои најмногу
Македонија

Во првите шест месеци годинава вкупно се собрани 20.692 единици крв, 165 единици тромбоцитен концентрат и 61 единица конвалесцентна плазма

А1он
Во изминатите шест месеци успешно се надмина состојбата, односно се обезбеди континуиран прилив на крвни единици со што се избегна можноста да чуствува недостаток на
Македонија

Полицијата казнила 805 лица за неносење маски, четири лица ја прекршиле мерката за самоизолација

А1он
Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија казнети се 805 лица по однос на мерката за неносење лична заштита на лице.
Македонија

Дали „Остани дома“ е сигурно за сите: нема зголемени јавувања на СОС-сигналите, жртвите срамежливо пријавуваат насилство

Ана Василевска
Јавувањата на бесплатната телефонска линија на СОС-сигналот 141700 од националната мрежа за помош при семејно насилство за време на месеците од карантинот не се зголемени
Македонија

Полициски синдикат: И ние сме луѓе, воздржете се од верски собири

А1он
Македонскиот полициски синдикат од името на сите вработени во Министерството за внатрешни работи апелира до лидерите на верските заедници и сите граѓани да се воздржат
Македонија

Потврдени се 20 нови случаи на ковид-19, најмногу заболени во Скопје

А1он
Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти во: Скопје-11, Куманово-10, Тетово-1, Велес-2. Во изминатите 24 часа направени се
Македонија

Пендаровски во разговор со солидарни граѓани: Вашата хуманост ќе биде раскажувана и на идните генерации

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, преку видео врска поразговарал со неколку поединци кои со својот активизам, хуманост и солидарност помогнаа на многумина граѓани
Македонија

Приведени се 42 лица, 55 граѓани ја прекршиле забраната за движење

А1он
Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија на 57 лица им се издадени решенија за изолација, а 13 лица потпишале изјави
Македонија

Приведени се 18 лица, вкупно 27 не ја почитувале забраната за движење

А1он
Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија на 44 лица им се издадени решенија за изолација, а 27 лица потпишале изјави
Економија

ФИТР: 181 стартапи во финална фаза на “Стартапувај 2“ – инвестициските планови приспособени кон потребите за брз развој и пост-кризниот период

А1он
Сто осумдесет и еден стартап одат во фазата на финална селекција на вториот јавен повик “Стартапувај 2“ на Фондот за иновации и технолошки развој и