coronavirus mkd

Македонија

Нови 18 случаи на заразени со коронавирусот , тројца починати и 21 излекуван пациент

А1он
Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 21 излекуван пациент – 16 од Скопје, 3 од Куманово и 2 од Штип,
Македонија

Спасовски: По првомајските празници да започне процесот на враќање на животот во нормала

А1он
Премиерот Оливер Спасовски најави почеток на враќање на процесот во нормала по првомајските празници. „Подготвуваме сериозен план, после првомајските празници да започне процес на враќање
Македонија

Забраната за движење не ја почитувале 121 лице, приведени се 92 лица

А1он
Во текот на вчерашниот ден на територијата на Република Северна Македонија на 238 лица им се издадени решенија за изолација, а 108 лица потпишале изјави
Македонија

Вонредната состојба го зголеми ризикот од семејно насилство, Владата итно да подготви мерки за превенирање по укинувањето

А1он
Поради пандемијата со Ковид-19 во земјава и воведената вонредна состојба е зголемен ризикот од семејно насилство апелираат од Националната мрежа против насилство врз жените и
Македонија

Во Дебар и Центар Жупа нема прекршувања на мерките од Владата

А1он
Дебрани и жителите на Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба, доследно ги почитуваат мерките на Владата. Изминатото деноноќие на ова подрачје не се регистрирани
Економија Македонија

Левица: Компанијата „Џојсон Сејфти Системс” масовно брка работници

А1он
Во сооптение до јавноста Левица информира дека деновиве добила дојави дека во странската инвестиција во Кичево, компанијата “Џојсон Сејфти Системс” (поранешно “Ки Сејфти Системс”) во