rodovo nasilstvo

Македонија

Обвинителството бара притвор за маж oсомничен за убиство на жена со која живеел

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 27-годишно лице, осомничено за кривично дело – Убиство од член 123
Македонија

Обвинителство за убиството во Арачиново: По расправија сопругот испукал куршум во задниот дел од главата

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено за кривичните дела „убиство“ и „неовластено изработување, држење,
Македонија

НСРР: Најостро го осудуваме насилството врз девојката од Штип

А1он
Националниот совет за родова рамноправност – СОС национална мобилна бесплатна линија остро го осудува насилството врз девојката од Штип. – Бараме примена, најостра, на Законот
Македонија

„Нема оправдување„ – секоја трета жена во земјава е жртва на семејно насилство

А1он
Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест“, трговијата со жени
Македонија

Царовска: Го унапредуваме начинот на постапување при сите форми на насилство врз жените и девојките

А1он
Привремените мерки за заштита од семејно насилство и добрите пракси и предизвици беа тема на денешната дебата по повод 16 дена активизам на која присуствуваше
Македонија

(ВИДЕО) Започна кампањата „16 дена активизам против насилство врз жени и девојки“

А1он
Владата на Република Македонија им се приклучи на стотиците значајни знаменитости и институции ширум целиот свет коишто вчера блеснаа во портокалово во знак на поддршка
Македонија

Кампања „16 дена активизам против родово насилство“

А1он
Во Собранието вечер ќе биде означен почетокот на кампањата „Шестнаест дена активизам против родово насилство“, во организација на Обединетите нации, а во соработка со институциите