Обвинителство за убиството во Арачиново: По расправија сопругот испукал куршум во задниот дел од главата

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено за кривичните дела „убиство“ и „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материјали“, информираат од ОЈО Скопје.

Осомничениот, на 29 април, според Обвинителството во семејниот дом во селото Арачиново, при вршење семејно насилство, со умисла ја лишил од живот неговата сопруга.

– Тие откако се вратиле од прошетка и влегле во нивната соба, започнале вербална расправија заради брачни недоразбирања. Во еден момент, осомничениот 39-годишник се упатил кон подрумските простории во куќата каде што неовластено држел огнено оружје – пиштол марка „Берета“ со калибар 7,65 мм. Пиштолот го ставил во џебот од јакната и се вратил во собата каде што била оштетената. Двајцата сопружници продолжиле да се расправаат, а осомничениот го извадил пиштолот, го вперил кон оштетената со закана дека ќе ја убие и испукал еден куршум во задната страна на главата, соопштија од обвинителство.

По настанот, осомничениот ја напуштил куќата. Од друга страна жената (оштетената) давала знаци на живот и двајца сведоци ја пренеле во болница, но по приемот починала.

Осомничениот е лишен од слобода, а надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор, бидејќи постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство, можност осомниченото лице да влијае врз сведоците и да ја попречува кривичната постапка, како и можност да го повтори кривичното дело.

Би можело да ве интересира

Гостиварец ја удрил сопругата, па сакал да си го нападне таткото

Уапсен познат хирург од ВМА – ја тепал женаму со сукало, давел со сајла и уринирал врз неа

А1он

Девојче од Арачиново тешко повредено во сообраќајка

Горан Наумовски

Со нога шутирал бремена девојка во петти месец во стомак, па ја претепал и давел: Насилник од Србија доби притвор

А1он

(ВИДЕО) Мајка на убиеното момче од црни полицајци: Не дозволувајте децата да го гледаат видеото, тоа е ужасно

Горан Наумовски

Двајца Срби запознале маж преку страница за запознавање, па го убиле