femicid

Македонија

Платформата за родова еднаквост: Фемицидите се производ на молкот на општеството и недовербата во институциите

А1он
Фемицидот на 46-годишната жена од Неготино ја дополнува поразителната статистика според која повеќе од 80% од жртвите во земјава претходно не пријавиле насилство во надлежните
Македонија

Кочанчанка уценувала жена со објавување на компромитирачки фотографии

А1он
Кочанчанка доби кривична пријава бидејќи уценувала жена со објавување на нејзини компромитирачки фотогафии, доколку не и даде 5.000 евра. „Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани
Свет

Градоначалникот на Лондон бара мизогинијата да се прогласи за злосторство од омраза

А1он
Лондонскиот градоначалник Садик Кан го оквалификува насилството врз жените и девојчињата како епидемија. – Меѓу минатогодишниот и годинешниот Меѓународен ден на жената, 180 жени се
Македонија

Обвинителството бара притвор за маж oсомничен за убиство на жена со која живеел

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 27-годишно лице, осомничено за кривично дело – Убиство од член 123
Македонија

Обвинителство за убиството во Арачиново: По расправија сопругот испукал куршум во задниот дел од главата

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено за кривичните дела „убиство“ и „неовластено изработување, држење,
Македонија

Фемицид: И во Македонија се убиваат жени само затоа што се жени

А1он
На денот кога во Скопје се одржа првата конференција, посветена на фемицидот, во средата, скопската полиција поднесе кривична пријава против Косовец за обид за убиство