Скопјанка преку Фејсбук моли за помош поради дечкото насилник, но одбива да оди во шелтер центар

Од:

Жената која преку Фејсбук бараше помош од полицијата бидејќи нејзиниот поранешен дечко и се заканува и ја вознемирува, одбила да биде сместена во шелтер центар.

dobivaj vesti na viber

„Човекот што повеќе од една година ми влегува насилно или скришум, ме злоставува на секој можен начин, крши по дома, ми става нож под грло, ми се заканува со убиство и во состојба е да го изврши. Само да знаете дека го пријавувам во полиција, доаѓаат го вадат од дома, разговараат и го пуштат и он пак се враќа. Вечерва ќе беше фатално. Ме спасија фала им, меѓутоа пак го пуштија. Заклучена сум, не смеам да излезам. Треба ли да си викнам лично обезбедување 24/7, да се отселам на друга планета или да ја земам правдата во свои раце?“, напиша скопјанката Емилија на Фејсбук.

Од МВР велат дека од страна на Центарот за социјални работи на Емилија и е понудено сместување во шелтер центар, кој го одбила.

„Министерството за внатрешни работи и Центрите за социјални работи постојано постапуваат по ваквите случаи. И во текот на вчерашниот ден, но и денеска се во постојан контакт со Емилија и преземени се мерки и активности за нејзина заштита и санкционирање на А.А. (38), кои според пријавеното биле во врска“, велат од МВР.

Следен чекор е Емилија чија согласност се очекува, заедно со Центарот за социјални работи да покренат постапка за изрекување времени мерки пред надлежен суд.

СВР Скопје против насилникот ќе поднесе соодветна пријава и се преземаат дополнителни мерки за заштита на Емилија која во моментов е во придружба на СВР и ЦСР Скопје.

Би можело да ве интересира

Приведено лице за издржување на казна затвор

Ана Ололовска

Приведено лице од гостиварско за издржување на затворска казна

Ана Ололовска

Лишен од слобода разбојник во Кочани, одземеното вратено на сопственикот

Ана Ололовска

Лишени од слобода крадци во Скопје, одземеното вратено на оштетениот

Ана Ололовска

Пронајдени дрога и пиштол, лишен од слобода дилер

Ана Ололовска

Приведен дилер, пронајдена дрога во Скопје

Ана Ололовска