Продолжен притворот за двајцата штипјани кои брутално тепаа девојка

Од:

Продолжен е притворот на двајцата насилници на возраст од 23 и 26 години, кои во јануари брутално тепаа 20-годишна девојка, а насилството го снимаа на мобилен телефон.

Портпаролот на Основен суд-Штип, Катерина Миленкова-Трајчева за МИА изајви дека на двајцата им е продолжена мерката притвор од 30 дена. Предметот е веќе распределен кај судија, кој во најбрз рок ќе го закаже и судското рочиште.

Основниот јавен обвинител, Ристе Бојаџиски рече дека вчера го доставил обвинителниот предлог за продолжување на мерката притвор се до донесувањето на пресуда од страна на Судот. Двајцата насилниците се обвинети за сторено кривично дело „насилство“, а казната за вакви дела се движи од шест месеци до пет години затвор.

Видео материјалот беше објавен на социјалните мрежи на 2 април, кој молскавично се ширеше, а јавноста најостро го осуди настанот. Со жртвата работат тимови на Центарот за социјални работи и НВО „ЕХО“-Штип.

Би можело да ве интересира

Бочварски: Штип ги презема сите мерки да се спречи ширењето на вирусот

Ана Ололовска

Студентите од штипскиот универзитет: Има сериозна бројка на заболени, не сакаме испитите да се полагаат со физичко присуство

Се осветлува влезот и излезот на Штип кон Радовиш и Струмица

Ана Ололовска

Почна масовно тестирање на работници во штипската конфекција од која се шири коронавирусот

Ана Ололовска

Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

А1он

Во Штип четири нови случаи на Ковид-19, од кои два се од иста текстилна компанија

А1он