javna soba

Македонија

Судењето за „Јавна соба“ продолжува на 27 август, Обвинителството тврди дека ќе докаже вина кај креаторот и администраторот на групата

А1он
Обвинетите за производство и дистрибуција на детска порнографија во предметот „Јавна соба“ кои преку група која била отворена и користена од повеќе членови преку социјалната
Македонија

Обвиненија против 32-годишник и 21-годишник за детска порнографија во „Јавна соба“

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против креаторот и администраторот на групата „Јавна соба“ кои се товарат за кривично дело – Производство и дистрибуција
Македонија

Платформа за родова еднаквост: Јавното обвинителство итно да го расчисти случајот „Јавна соба“

А1он
Платформата за родова еднаквост упати барања до Јавното обвинителство и Советот на јавни обвинители за конечно разрешување на случајот Јавна соба и доследно пружање на
Македонија

Платформата за родова еднаквост повторно на марш на 8 март, очекуваат конкретни резултати и кривичен прогон за сторителите од случајот „Јавна соба“

А1он
Платформата за родова еднаквост, мрежа од здруженија кои работат на унапредување на родовата еднаквост и организатори на протестите за случајот „Јавна соба“, денеска на прес-конференција
Македонија

Како девојките – жртви на Јавна соба го молеле администраторот да ја затвори групата: „Еден ден и ти ќе имаш ќерка!“

Мери Јордановска
Девојки кои биле жртви на таканаречената „Јавна соба“ на Телеграм минатата година, успеале да го најдат телефонскиот број на еден од администраторите на групата и
Македонија

Триесет дена притвор за администраторот и модераторот на „Јавна соба“

Мери Јордановска
Судија на претходна постапка им одреди 30-дневен притвор поради опасност од бегство на администраторот и модератот на „Јавна соба“, групата на Телеграм која беше активна
Македонија

Приведени администраторот и модераторот на првата „Јавна соба“, се бара притвор за да не избегаат

А1он
Модераторот и администраторот на првата „Јавна соба“ која беше активна минатата година се приведени по истрагата која траеше повеќе од една година. Јавното обвинителство извести
Македонија

Спасовски „очекува да се направат многу повеќе напори“ во случаите како „Јавна соба“

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешната прес-конфернеција посочи дека очекува да се направат повеќе напори за многу поефикасно се решаваат случаите како „Јавна
Македонија

(ВИДЕО) Актерките за сексуалното насилство: дел од професијата е понекогаш да сме голи, тоа не смее никој да го злоупотреби

Ана Василевска
Четири наши глумици од разни генерации застанаа во одбрана на жртвите на сексуалното насилство и ги поддржаа колешките од регионот, кои, по случајот со актерката
Македонија

МВР ќе ги изнесе пред Обвинителство сите докази за случајот „Јавна соба“

А1он
МВР апсолутно ги поддржува барањата на граѓаните во однос на „Јавна соба“. Веќе се приведени четири лица, извршени се претреси, одземени се телефоните кои се