javna soba

Македонија

Триесет дена притвор за администраторот и модераторот на „Јавна соба“

Мери Јордановска
Судија на претходна постапка им одреди 30-дневен притвор поради опасност од бегство на администраторот и модератот на „Јавна соба“, групата на Телеграм која беше активна
Македонија

Приведени администраторот и модераторот на првата „Јавна соба“, се бара притвор за да не избегаат

А1он
Модераторот и администраторот на првата „Јавна соба“ која беше активна минатата година се приведени по истрагата која траеше повеќе од една година. Јавното обвинителство извести
Македонија

Спасовски „очекува да се направат многу повеќе напори“ во случаите како „Јавна соба“

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешната прес-конфернеција посочи дека очекува да се направат повеќе напори за многу поефикасно се решаваат случаите како „Јавна
Македонија

(ВИДЕО) Актерките за сексуалното насилство: дел од професијата е понекогаш да сме голи, тоа не смее никој да го злоупотреби

Ана Василевска
Четири наши глумици од разни генерации застанаа во одбрана на жртвите на сексуалното насилство и ги поддржаа колешките од регионот, кои, по случајот со актерката
Македонија

МВР ќе ги изнесе пред Обвинителство сите докази за случајот „Јавна соба“

А1он
МВР апсолутно ги поддржува барањата на граѓаните во однос на „Јавна соба“. Веќе се приведени четири лица, извршени се претреси, одземени се телефоните кои се
Македонија

(ВИДЕО) Протест за „Јавна соба“: Ми го споделуваа телефонскиот број и ми бараа дискретни средбички

Адвокатката Марта Гусар на денешниот протестен марш за случајот „Јавна соба“, проговори за тоа како и таа била жртва на групата на Телеграм, а нејзиниот
Македонија

Протестен марш за Јавна соба: Заспани џандари, будни силувачи!

Мери Јордановска
Јавна соба е кривично дело, да се казнат лицата кои во Телеграм групата објавувале експлицитни фотографии од девојчиња без нивна дозвола, да се донесат законски
Македонија

Протестен марш за неодложно и темелно расчистување на „Јавна Соба“

А1он
Неодложно и темелно расчистување на случајот со Јавна Соба, соодветни казни за администраторите, но и инкриминирање на сексуалното вознемирување преку интернет во Кривичниот законик се
Македонија

„Јавна соба“ иницираше промени: Најавени законски измени и вметнување термин „Демнење“

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретнаа со Ана, една од дeвoјките жртви на групата „Јавна Соба“. Како што соопштија од Министерството, Маричиќ и
Македонија

Владата апелира правосудството брзо и одлучно да реагира на насилството врз жените

А1он
Согласно обврската на институциите да застанат во заштита на жените и девојките, Владата ги повикува обвинителството и судот да постапуваат брзо, одлучно и професионално и