Протестен марш за Јавна соба: Заспани џандари, будни силувачи!

Од:

Јавна соба е кривично дело, да се казнат лицата кои во Телеграм групата објавувале експлицитни фотографии од девојчиња без нивна дозвола, да се донесат законски измени, а Јавното обвинителство да не молчи. Ова се дел од пораките и барањата на учесниците на протестниот марш за случајот “Јавна соба”.
„Држава што угнетува е држава што силува. Силувачот си ти”, повикуваат демонстрантите движејќи се од МВР кон Јавното обвинителство.

dobivaj vesti na viber

На протестот присуствува и 28-годишната Ана, девојка која прва проговори за траумите што ги доживеала откако нејзини фотографии се најдоа пред очите на повеќе од 8 илјади членови.
За случајот Јавна соба полицијата приведе четири лица и им ги одзеде мобилните телефони. Неизвесно е за кое кривично дело ќе одговараат тие.

Сличен случај се отвори и минатата година, а случајот се уште е во предистрага во обвинителството.

Би можело да ве интересира

Администраторот и модераторот на „Јавна соба” ќе си останат во куќен притвор бидејќи можат да избегаат

Кристијан Ландов

По четири години затвор добија обвинетите за порнографијата во „Јавна соба“

Кристијан Ландов

Кочанчанка уценувала жена со објавување на компромитирачки фотографии

А1он

Приведен скопјанец кој уценувал девојка со компромитирачки фотографии

А1он

Судењето за „Јавна соба“ продолжува на 27 август, Обвинителството тврди дека ќе докаже вина кај креаторот и администраторот на групата

Катерина Павлова-Николовска

Обвиненија против 32-годишник и 21-годишник за детска порнографија во „Јавна соба“

Ана Ололовска