telegram

Свет

Проблеми во функционирањето на апликацијата Телеграм низ светот

А1он
Корисниците на апликацијата Телеграм низ светот пријавиле проблеми во нејзиното функционирање, покажуваат податоците на сајтот Даундетектор (Downdetector), кој ги следи грешките и поврзувањето на популарните
Свет

Телеграм вчера доби 70 милиони нови корисници благодарение на падот на Фејсбук

А1он
Апликацијата Телеграм вчера доби повеќе од 70 милиони нови корисници благодарение на шестчасовната блокада на Фејсбук и услугите за пораки како што се Ватсап, Инстаграм
Македонија

Обвиненија против 32-годишник и 21-годишник за детска порнографија во „Јавна соба“

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против креаторот и администраторот на групата „Јавна соба“ кои се товарат за кривично дело – Производство и дистрибуција
Македонија

Како девојките – жртви на Јавна соба го молеле администраторот да ја затвори групата: „Еден ден и ти ќе имаш ќерка!“

Мери Јордановска
Девојки кои биле жртви на таканаречената „Јавна соба“ на Телеграм минатата година, успеале да го најдат телефонскиот број на еден од администраторите на групата и
Македонија

Триесет дена притвор за администраторот и модераторот на „Јавна соба“

Мери Јордановска
Судија на претходна постапка им одреди 30-дневен притвор поради опасност од бегство на администраторот и модератот на „Јавна соба“, групата на Телеграм која беше активна
Македонија

(ВИДЕО) Протест за „Јавна соба“: Ми го споделуваа телефонскиот број и ми бараа дискретни средбички

Адвокатката Марта Гусар на денешниот протестен марш за случајот „Јавна соба“, проговори за тоа како и таа била жртва на групата на Телеграм, а нејзиниот
Македонија

(ВИДЕО) Психолог Хаџиванова: Жртвите на сексуално насилство молчат долго од страв или срам

Ана Василевска
Скандалот што ја тресе соседна Србија, а се однесува на жртвите на професорот по глума Мика Алексиќ, повторно ја актуелизираа темата за сексулано насилство врз
Македонија

Поради ширење порнографски материјали, Телеграм ја затвори „Јавна соба“

„Телеграм“ ја затвори групата „Јавна соба“ во која илјадници членови од земјава споделуваа експлицитни фотографии и видеа од девојки од Македонија, меѓу кои имаше и
Македонија

Обвинителството една година ги анализира телефоните на оние кои објавувале разголени фотографии од девојчиња во „Јавна соба“

Мери Јордановска
Точно една година нема епилог за случајот „Јавна соба“, кога за првпат беше обелоденето дека илјадници членови на социјалната мрежа „Телеграм“, во тајна група споделуваат
Македонија

(ВИДЕО) Жртва на „Јавната соба“: Полицијата одби да ми помогне, а јас сè уште сум жртва на секакви пораки и повици

Мери Јордановска
На социјалната мрежа Инстаграм се огласи Ана, 28-годишна девојка која била жртва на таканаречената „Јавна соба“ на Телеграм, каде што илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии,