(ВИДЕО) Психолог Хаџиванова: Жртвите на сексуално насилство молчат долго од страв или срам

Од:

Скандалот што ја тресе соседна Србија, а се однесува на жртвите на професорот по глума Мика Алексиќ, повторно ја актуелизираа темата за сексулано насилство врз деца. Како да се охрабрат жртвите да проговорат, како да се препознаат децата изложени на насилство, и конечно како да се превенираат овие случувања разговаравме со психолог Ивана Хаџиванова, основач на „Неокортекс“, Центар за психотерапија, психодијагностика, тренинг и едукација.

dobivaj vesti na viber

Според Хаџиванова, профилот на оние предатори кои се јавуваат меѓу педагози е специфичен, бидејќи тие долго ги подготвуваат жртвите пред да го сторат грозоморниот чин. Тие се стекнуваат со доверба кај децата преку нивниот авторитет, некои дури се наметнуваат како идоли.

-Секако не треба да се генерализира, но зборувам за конкретните примери кои се актуелни во јавноста, вели Хаџиванова.

„Жртвите на сексуално насилство молчат од многу причини и треба внимателно да се постапува од страна на јавноста. Храброста зад тастатурите и осудата без трошка емпатија е поразителна за жртвите. Тоа е двојна виктимизација и тоа создава дополнителни последици тие да се справат со нивната психолошка состојба.“, вели Хаџиванова.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Обвинителката ќе бара уште повисоки казни за мајката која ја продаваше ќерката и експолицаецот кој силуваше

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Адвокатот на експолицаецот кој силуваше деца: Органите на прогон делувале многу задоцнето

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Мајката која ја продаваше ќерката доби 15 години, експолицаецот кој ја силуваше доби 18 години

Кристијан Ландов

Две лица силувале штитеничка на СОС – Детско село

Ана Ололовска

Делегацијата на ЕУ во Русија отвори налози на Телеграм и на Вконтакте

А1он

Телеграм го надмина Вотс ап според бројот на корисници во Русија

А1он