maricic

Македонија

Маричиќ: Нова поддршка од ЕУ за побрз и полесен процес на преговори

А1он
Во Секретаријатот за европски прашања, во пресрет на почетокот на новиот проект „Поддршка за реформи на политики, пристапување и ефективност (SUPRAE)“, финансиран од Европската Унија,
Македонија

Маричиќ од Брисел: Имаме солидна основа на подготвеност, важно е да ја одржиме динамиката на процесот на преговори

А1он
Денеска во Брисел се одржува вториот состанок од билатералниот скрининг за Поглавјето 24, „Правда, слобода и безбедност“, на кој заменик претседателот на Владата задолжен за
Македонија

Маричиќ: Со добивањето на скрининг извештаите, ќе ги добиеме и првите задачи за Собранието

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во денешната изјава за медиумите рече дека сега сме во фаза во која товарот за
Македонија

Маричиќ: Владата работи на воведување европски стандарди за подобро здравје и подобар квалитет на живот на граѓаните

А1он
Во организација на Секретаријатот за европски прашања денеска се одржа втора панел-дискусија за кластер 4 – „Зелена агенда и одржлива поврзаност“ во рамки на пакетот
Македонија

Маричиќ: Соработката со УНДП е важна и клучна за напредокот кон ЕУ

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денес имаше средба со постојаниот координатор и претставник на УНДП во Северна Македонија, Армен Григориан.
Економија

Маричиќ: Со ратификација на Рамковната спогодба за ИПА III над 100 милиони евра, европски пари за проекти

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска присуствуваше на седницата на Комисијата за надворешна политика, на која едногласно се усвои Предлог
Македонија

Маричиќ: Преговорите со ЕУ носат нови можности за бизнисот и висококвалитетни јавни услуги за граѓаните

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со ЕУ, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки скрининг состанок за Поглавјето 10, „Информатичко општество
Македонија

Маричиќ: Реформите се одржливи, имаме препознаен напредок од ЕК и ни претстојат нови можности

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ на денешната заедничка прес-конференција со шефот на Делегацијата на ЕУ во земјава, Гир, рече дека
Економија

Маричиќ-Азески: Заеднички ќе го трансформираме македонското стопанство во европско

А1он
Денеска заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и главен преговарач на тимот што ќе преговара со Европската Унија оствари работна средба
Македонија

Маричиќ-Дробњак: Преговорите се отворени, започнува процес кој бара активност и одговорност

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, заедно со експертот Владимир Дробњак, поранешен хрватски преговарач, денеска одржаа два координативни состаноци со министрите