maricic

Македонија

„Јавна соба“ иницираше промени: Најавени законски измени и вметнување термин „Демнење“

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретнаа со Ана, една од дeвoјките жртви на групата „Јавна Соба“. Како што соопштија од Министерството, Маричиќ и
Македонија

(ВИДЕО) Мисајловски: Ќе поднесеме интерпелација за Николовски и за Маричиќ

А1он
Македонија со Заев падна на 111 место на листата на корупција на Транспаренси, убедливо најлошо до сега, а состојбата со корупцијата е полоша и од
Македонија

Маричиќ: Не може само поради еден член да се заклучи дека Судскиот совет не може да го прочисти правосудството

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ во одговор на новинарско прашање за тоа каков кредибилитет ќе има прочистувањето на судството, бидејќи институцијата што прочистува, Судскиот совет,
Македонија

Формирана е работната група за измени на Изборниот законик

А1он
Во Изборниот законик ќе бидат вградени сите измени во однос на моделот на изборите за коишто ќе постигнеме консензус, изјави на денешната прес-конференција министерот за
Македонија

Маричиќ: Методологијата за прочистување на правосудството ќе биде одобрена до крајот на годината

А1он
Очекувам Методологијата за прочистување на судството и обвинителството на 28 декември да биде одобрена од Советот за реформи во правосудството најави минстерот за правда, Бојан
Македонија

Маричиќ: Ќе воспоставиме ред во затворите и ќе ги подобриме условите

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со висока делегација предводена од претседателот на Европскиот комитет за заштита од тортура и нечовечко или понижувачко постапување
Македонија

Маричиќ – Вархеји: Владата да продолжи со реформите во правосудството

А1он
Министерот Бојан Маричиќ попладнево преку видео врска оствари средба со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји информираат од Министерството за правда. На разговорот, министерот му ги
Македонија

Османи и Маричиќ ќе информираат за активностите за пристапување кон ЕУ

А1он
Вицепремиерот за европски прашања, главен политички преговарач и шеф на државната делегација за преговори со ЕУ Бујар Османи и посебниот советник на премиерот за евроатлантски