pravosudstvo

Македонија

Независноста на судиите и обвинителите е заштитена, но тоа не значи дека тие се над законите, вели Маричиќ

А1он
Владата и Собранието се задолжени да внимаваат на заштита на независноста на судството, но тоа не значи дека судиите и обвинителите се над законот, изјави
Македонија

Маричиќ – Бомгартнер: Франција е подготвена да помогне во реформата на правосудството

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ се сретна со Сирил Бомгартнер, новиот амбасадор на Француската Република во Република Северна Македонија. На средбата, како што соопшти Министерството
Македонија

Маричиќ – Вархеји: Владата да продолжи со реформите во правосудството

А1он
Министерот Бојан Маричиќ попладнево преку видео врска оствари средба со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји информираат од Министерството за правда. На разговорот, министерот му ги
Македонија

(ВИДЕО) Маричиќ: Законската рамка во моментов не дозволува онлајн судења

Искра Манојлоска
Министерот за правда, Бојан Маричиќ, вели дека во овој момент не е возможно да има онлајн судења, и покрај пандемијата со Ковид-19. „Ние сме свесни
Македонија

„Јустиција“ се најде пред државните институции

А1он
Како поддршка на напорите за реформи во правосудството во Македонија, донесувањето на новиот закон за ЈО како и борбата против корупцијата од „CreativeAntiCorruption“ поставија неколку
Македонија

Совет за реформи во правосудството: Јавните обвинители да бидат избирани од Советот на јавни обвинители

А1он
Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата е решение кое отвара врата за политизација во јавнообвинителскиот
Македонија

Реформите во правосудството да се остават на правниците

А1он
Кога политиката навлегува во правото, во правничката фела, тогаш не може да очекуваме вистински резултат. Оттука, реформите во правото и судството да се остават на