bojan maricik

Македонија

Маричиќ ќе биде прв вицепремиер во владата на Џафери, за Груби се измислува ново вицепремиерско место „за политички прашања“

Бојан Маричиќ ќе биде прв вицепремиер во техничката влада на Талат Џафери, а за Артан Груби ќе се измисли нова функција – вицепремиер за политички
Македонија

Маричиќ: Поддршката од ЕУ за македонските граѓански организации клучна за реформската агенда и преговорите

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска присуствуваше на презентацијата на ЕУ проектот: „Техничка помош за подобрување на поволната средина за
Македонија

Маричиќ го пречека Шарл Мишел на охридскиот аеродром

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, го пречека претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, кој штотуку слета на охридскиот аеродром „Св.
Македонија

Маричиќ: За време на француското претседателство треба да се направи обид за решение со Бугарија​

А1он
Заменик претседателот на Влада задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, денес во своето обраќање на форумот „100 дена Влада“ ги презентираше состојбите и напредокот во
Македонија

Маричиќ: Евроинтеграцискиот процес значи забрзување на реформите и економски развој

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денес се обрати на економскиот форум на Фајнанс Тинк, истакнувајќи ја важноста на реформите и
Македонија

Маричиќ по средбата со Лирман: Започнување преговори за членство во ЕУ е нашиот клучен надворешно – политички приоритет, сметаме на поддршката на Германија

А1он
Заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска оствари средба со германската министерка за Европа, Ана Лирман, по што одржаа заедничка
Македонија

„Маричиќ ги тера судиите да го кршат законот“, за Калајџиев, линч е министерот да ја коментира одлуката за Мијалков

Кристијан Ландов
„Бојан Маричиќ повика на одговорност или, практично, повика на линч – тоа е недозволиво“, ова е ставот на професорот Гордан Калајџиев, кој за притисок врз
Македонија

Маричиќ: Не можам да бидам рамнодушен за условната казна за сообраќајката во Охрид во која починаа две момчиња

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ очекува праведна одлука на повисоките судови, во врска со случајот во кој Основниот суд во Охрид донел пресуда со која
Македонија

Маричиќ: Со нови закони до ефикасна борба против корупцијата

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ на завршна конференција „Напредокот во борбата против организираниот криминал и корупцијата во контекст на Планот за борба против корупцијата“, ја
Македонија

Маричиќ: Стратегијата на попишувачите е да бидат упорни до крај

А1он
Работиме заедно и на решавање на проблемите, меѓутоа и на спроведување на оваа најважна статистичка операција по 20 години, изјави денеска министерот за правда Бојан