Маричиќ ќе биде прв вицепремиер во владата на Џафери, за Груби се измислува ново вицепремиерско место „за политички прашања“

Од:

Бојан Маричиќ ќе биде прв вицепремиер во техничката влада на Талат Џафери, а за Артан Груби ќе се измисли нова функција – вицепремиер за политички прашања. Ова доаѓа како компромис помеѓу СДСМ и ДУИ, поради реорганизација на позициите во владата која се формира на три месеци пред изборите.

Маричиќ ќе остане вицепремиер за европски прашања, а Груби ќе остане на чело на министерството за политички прашања.

Инаку изборот на техничката влада треба да биде најдоцна до 28 јануари на полноќ и да стапија на функција точно 100 дена пред изборите.

Би можело да ве интересира

СДСМ: 30 дена на Мицкоски, 30 лоши политики

Подгорица оди на вонредни избори

СДСМ: Тошковски да си го праша Мицкоски за тајната коалиција со ДУИ

Влада донесе одлука: Вработувања на 600 специјализанти, разрешен е директорот на „Шутка“, на негово место е именуван Бобан Утковски

Имотот на Јанушев СДСМ го поврзува со кинеските автобуси: За седум години сигурно ќе го затворевте ако имаше криминал одговори ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Ѓуровски

Јанушев: Нема подарен имот туку погрешно внесени податоци, паразитите кои ја руинираа зградата на владата паничат

Катерина Ѓуровски