bojan maricik

Македонија

(ВИДЕО) Маричиќ: Законската рамка во моментов не дозволува онлајн судења

Искра Манојлоска
Министерот за правда, Бојан Маричиќ, вели дека во овој момент не е возможно да има онлајн судења, и покрај пандемијата со Ковид-19. „Ние сме свесни
Македонија

(ВИДЕО) Маричиќ: Грција не може да ги лоцира Горан Грујевски и Никола Бошкоски

Искра Манојлоска
Македонското Министерство за правда во повеќе наврати ургирало за да добие одговор за екстрадиција за поранешните вработени од УБК, Горан Грујевски и Никола Бошкоски, а
Македонија

ВИДЕО: Државниот јавен обвинител не треба да се бира со политички договор, смета Маричиќ

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан Маричиќ, одговарајќи на новинарско прашање
Македонија

Маричиќ: Oтворените советнички листи на локалните избори ќе бидат чекор кон една изборна единица за парламентарните

Искра Манојлоска
Министерот за правда, Бојан Маричиќ ќе се залага за отворени кандидатски листи, иако вели дека одлуката сепак зависи од партиите во Собранието. „Тоа е закон
Македонија

ВИДЕО: Маричиќ најави ветинг во судството

Искра Манојлоска
Министерот за правда, Бојан Маричиќ, најави ветинг во правосудството, иако вели дека е свесен дека тој процес нема да биде завршен за само неколку месеци.
Македонија

Врховниот суд треба активно да се вклучи во реформите во правосудството, заклучија Маричиќ и Арслани

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со в.д. претседателот на Врховниот суд на Република Северна Македонија, Фаик Арслани. На средбата, како што соопшти
Македонија

Маричиќ: Судските такси се намалуваат, максималната за физички лица ќе изнесува 6.000 денари

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ на својот Фејсбук-профил објави дека на денешната седница, Владата предложила измена на Законот за судските такси. Според Маричиќ, со измените,
Македонија

(ВИДЕО) Маричиќ: Ги спроведовме реформите, сега на ред е Европскиот совет

А1он
Со право Комисијата уште еднаш препорача почеток на преговори со Република Северна Македонија и како Влада сторивме буквално се за да ги исполниме потребните реформи.
Видео Македонија

(ВИДЕО) Интервју со Маричиќ: Кога дававме средства на државни институции, Груевски немаше никаков проблем

А1он
Има премногу конкретни работи во кои сме соработувале со државни институции, имаше проекти Фондацијата отворено општество – Македонија директно со институциите во државата, и јас