veting

Македонија

ВИДЕО: Маричиќ најави ветинг во судството

Искра Манојлоска
Министерот за правда, Бојан Маричиќ, најави ветинг во правосудството, иако вели дека е свесен дека тој процес нема да биде завршен за само неколку месеци.
Македонија

ВИДЕО: Мицкоски предлага ветинг и за политичарите

Искра Манојлоска
Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ денеска побара ветинг за политичарите и ја обвини власта за недонесувањето на Закон за обвинителство. Мицкоски го обвини премиерот Зоран
Македонија

Заев за ветинг во судството веднаш, за Жбогар тоа е последна опција

А1он
Наспроти премиерот Зоран Заев, кој ги повика институциите веднаш да започнат проверка на имотот на судиите и обвинителите, а Европската комисија да активира инструменти за
Македонија

Ветингот на „стенд бај“ до изборите

А1он
Дебатата за ветинг, како и започнувањето на процесот не може да се заврши пред изборите, рече министерката за правда Рената Дескоска, образложувајќи дека за да
Македонија

Колевски: Ветингот не смее да ја наруши самостојноста на јавното обвинителство

А1он
Претседателот на Советот на јавни обвинители Ацо Колевски во однос на ветингот смета дека не е проблем само малиот број на обвинители, туку и тоа
Македонија

Сите се за ветинг – за издвојување на чесните од непрофесионалните и корумпираните

А1он
Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите за да може во државава да се спроведат суштински реформи во судството. Начелно
Македонија

Прв состанок на Работната група за креирање на рамка за процесот на ветинг во МВР

А1он
Денеска се одржа првиот состанок на Работната група формирана од министерот за внатрешни работи по заклучок на Владата на Република Северна Македонија, која има задача