Маричиќ: На пописот во април ќе има графа за национална и верска припадност

Од:

На пописот, кој е планирано да се одржи во април, ќе има графа за национална и верска припадност, соопшти вечерва министерот за правда Бојан Маричиќ.

dobivaj vesti na viber

-На пописот во април ќе има графа за национална и верска припадност. Очекувам сега, владиката Петар, за доброто на државата да ги повика верниците масовно да го поддржат пописот, напиша на својот профил на Твитер министерот Маричиќ.

Министерот за правда реагираше на изјавата на владиката Петар, кој рече дека ако нема графа за верска припадност во пописните листи, Црквата ќе го повика народот на бојкот.

Би можело да ве интересира

Маричиќ го пречека Шарл Мишел на охридскиот аеродром

А1он

Симовски: Направивме попис, но последниве четири години немаме вработено ниту еден човек, а напуштија повеќе од 100

Маја Илиевска-Пачемска

Маричиќ: За време на француското претседателство треба да се направи обид за решение со Бугарија​

А1он

Маричиќ: Евроинтеграцискиот процес значи забрзување на реформите и економски развој

А1он

Маричиќ по средбата со Лирман: Започнување преговори за членство во ЕУ е нашиот клучен надворешно – политички приоритет, сметаме на поддршката на Германија

А1он

„Маричиќ ги тера судиите да го кршат законот“, за Калајџиев, линч е министерот да ја коментира одлуката за Мијалков

Кристијан Ландов