Маричиќ: Намалените судски такси ќе ги мотивираат граѓаните почесто да се обраќаат до судовите

Од:

Максималниот износ на судски такси кои би можеле да го платите во еден судски спор е 6.000 денари, односно 36.000 доколку поднесете жалба, соопшти министерот за правда Бојан Маричиќ.

dobivaj vesti na viber

„Од денеска во сила стапува Законот за изменување и дополнување на Законот за судски такси, со кој граѓаните конечно добиваат големо намалување на трошоците кои ги имаат во судовите. Свесни бевме дека тие трошоци беа високи, а на луѓето на кои им беше потребна правда се откажуваа од тоа да ја бараат во судниците“, рече министерот Маричиќ.

Тој вели дека овие промени се во духот на Националната стратегија за намалување на сиромаштијата, бидејќи граѓаните често се откажуваат од судска заштита на своите права заради високите судски такси.

Според него, судовите не би требало да бидат финансиски погодени од намалувањето на таксите, бидејќи сега граѓаните ќе бидат охрабрени почесто да се обраќаат до судовите.

„Министерството за правда и јас како министер и во наредниот период ќе продолжиме да работиме за остварување на тоа што ви го ветивме, правда достапна за секого и правна држава во која сите ќе бидеме еднакви пред законите“, рече Маричиќ.

Би можело да ве интересира

Маричиќ го пречека Шарл Мишел на охридскиот аеродром

А1он

Министерство за правда: Дисциплинска комисија ќе го испита случајот со новинарката Соња Колевска Делевска

Ана Ололовска

Маричиќ: За време на француското претседателство треба да се направи обид за решение со Бугарија​

А1он

Владата и Грковска замолчеа по лагите на Тупанчески, не одговараат дали е тоа стратегија за да се заборави аферата

Кристијан Ландов

Маричиќ: Евроинтеграцискиот процес значи забрзување на реформите и економски развој

А1он

Тупанчески молчи за барањата за разрешување, опомената на Грковска не го промени неговото однесување

Кристијан Ландов