sudski taksi

Македонија

Заев: Судските такси намалени до осумпати, правдата е подостапна за граѓаните

А1он
Од денеска судските такси се намалени до осум пати, со што овозможуваме правдата да е подостапна за граѓаните, напиша попладнево премиерот Зоран Заев на Фејсбук.
Македонија

Маричиќ: Намалените судски такси ќе ги мотивираат граѓаните почесто да се обраќаат до судовите

Искра Манојлоска
Максималниот износ на судски такси кои би можеле да го платите во еден судски спор е 6.000 денари, односно 36.000 доколку поднесете жалба, соопшти министерот
Македонија

Маричиќ: Судските такси се намалуваат, максималната за физички лица ќе изнесува 6.000 денари

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ на својот Фејсбук-профил објави дека на денешната седница, Владата предложила измена на Законот за судските такси. Според Маричиќ, со измените,