izvestaj

Економија

Зошто се тактизира со извештајот за избор на универзален снабдувач?

Орце Костов
По десетина дена молк околу одржаната аукција за избор на универзален снабдувач со електрична енергија за домаќинствата и малите потрошувачи, конечно одговор за процесот на
Македонија

Пад на Македонија во извештајот на Фридом хаус: Назадување во владеењето на правото и борбата со корупција

Македонија е сместена во групата на „циклични хибриди“ во најновиот извештај на Фридом Хаус – „Нации во транзит 2024“. Во извештајот се нотира дека не
Македонија

Само Албанија е понесреќна земја од Македонија во регионот: ООН го објави извештајот за среќа

Орце Костов
Македонија е на 84-то место на најсреќни земји во светот според Светскиот извештај за среќа кој го објавија Обединетите нации. Македонија според индексот на среќа
Македонија

Обвинителството реагира до Лога: Дел од забелешките за Извештајот се неточни, Јовески е спремен да одговори согласно закон

Александар Тодески
Продолжува кавгата преку преписки и реакции на обвинителството и министерот за правда Кренар Лога. Обвинителството преку соопштение реагира дека забелешките на министерството биле неточни во
Македонија

Маричиќ гледа позитивно на извештајот од ЕК: Имаме напредок во 80 отсто од поглавјата, не е нотирано назадување

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ не гледа дека извештајот на Европската комисија е негативен за Македонија. Според него, има напредок во 80 отсто од
Македонија

Гир: Зголемена висока корупција, злоупотреба на ЕУ знаменцето, недоверба во судиите во Македонија

Со низа критики, евроамбасадорот Дејвид Гир го презентираше извештајот на Европската комисија за Македонија, на заедничка прес конференција со вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ.
Истражувања Македонија

Македонија испрати лажен извештај во УНЕСКО: Државата сокри дека не е урнат хотелот во Лагадин

Орце Костов
Во извештајот за состојбата на природното и културно наследство на Охридскиот регион кој Министерството за култура го достави до УНЕСКО, никаде не се спомнува познатата
Економија

НБРМ: Kорпоративниот сектор по пандемијата закрепнуваше во 2021 година што ја подобри способноста за редовно сервисирање на долгот

А1он
Корпоративниот сектор во 2021 година постепено го нормализираше работењето, пришто претпријатијата во значајна мера закрепнаа од последиците од пандемијата. Нето-добивката на корпоративниот сектор се зголеми
Македонија

Висока корупција, предрасуди кон ЛГБТИ лицата и закани кон новинари бележи Вашингтон во новиот извештај за Македонија

А1он
Новиот извештај на Стејт департментот за состојбите во македонската демократија и општество е генерално позитивен, но во него сепак се посочуваат неколку забелешки за корупцијата