unesco

Истражувања Македонија

Македонија испрати лажен извештај во УНЕСКО: Државата сокри дека не е урнат хотелот во Лагадин

Орце Костов
Во извештајот за состојбата на природното и културно наследство на Охридскиот регион кој Министерството за култура го достави до УНЕСКО, никаде не се спомнува познатата
Култура

Министерката Стефоска и градоначалникот Пецаков за зачувување на статусот на Охридскиот регион во УНЕСКО

А1он
Министерката за култура, Ирена Стефоска, денеска ја реализира најавената посета на Општина Охрид и средбата со градоначалникот, Кирил Пецаков. На работната средба било разговарано за
Свет

УНЕСКО донесе прв меѓународен документ за вештачка интелигенција

А1он
УНЕСКО денеска соопшти дека усвоиле прв меѓународен документ за етика на вештачката интелигенција (ВИ) за регулирање на револуционерните технологии кои, и покрај многуте придобивки, носат
Македонија

Владата ја усвои Информацијата за номинирање на Длабока Река на Прелиминарната листа на УНЕСКО

А1он
Владата денеска ја разгледа и усвои Информацијата во врска со постапката за номинирање на локалитетот Длабока Река во Националниот парк Маврово на Прелиминарната листа на
Македонија

Милчин до Адеми: Како не ти е срам, пицеријата кај чинарот е скала?

А1он
Преку статус на „Фејсбук“ професорот Владимир Милчин му се обрати на Едмонд Адеми, министер без ресор, кој во интервју за „Радио Слобона Европа“ изјави дека
Македонија

Во Охрид почнуваат активности по препораките од УНЕСКО

А1он
Општина Охрид почнува со активности по препораките од УНЕСКО. Градоначалникот Константин Георгиевски денеска на прес-конференција информира дека утре почнува активност според препорака број 18, односно
Свет

УНЕСКО изгласа резолуција за зачувување на палестинското културно наследство во Источен Ерусалим

А1он
И покрај спротиставувањето на Израел, УНЕСКО денеска ја изгласа резолуцијата, поднесена од арапските држави, за зачувување на палестинсклото културно наследство во Источен Ерусалим. За резолуцијата,