lagadin

Истражувања Македонија

Македонија испрати лажен извештај во УНЕСКО: Државата сокри дека не е урнат хотелот во Лагадин

Орце Костов
Во извештајот за состојбата на природното и културно наследство на Охридскиот регион кој Министерството за култура го достави до УНЕСКО, никаде не се спомнува познатата
Македонија

Пецаков: Основот по кој го прогласувавме ништовно решението за градба на хотелот во Лагадин веќе го немаме

А1он
Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, денеска истакна дека со последната мериторна одлука на второстепената Комисија завршува предметот по однос оспоруваниот хотел во населбата Лагадин, односно
Македонија

Средба на жителите на Лагадин со в.д. градоначалникот на Охрид Георгиески

А1он
Урбанистичките проблеми и подобрување на условите за живеење биле темите што било дискутирани на вчерашната средба на жители од населбата Лагадин со в.д. градоначелник на
Македонија

„Транспаренси Интернешнал“ со барање до Владата да не дозволи легализација на објекти како оспоруваниот хотел во Лагадин

А1он
Здружението на граѓани „Транспаренси Интернешнал – Македонија“ бара од Владата и од Општина Охрид при носењето на програмите и стратегиите за развој на туризмот како
Македонија

Здружение „Стар Лагадин” по средбата со Заев и Сугарески: Го цениме напорот во изнаоѓање на решение објектот хотелски комплекс Лагадин да биде отстранет

А1он
Здружението на граѓани „Стар Лагадин” одржа средба со премиерот, Зоран Заев и министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески во врска со урбанистичките проблеми на
Македонија

Запирање на изградбата на хотелот во Лагадин до наоѓање трајно решение

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска прими делегација од Здружението на граѓани „Стар Лагадин“ кои искажаа загриженост од заканата што хотелот во изградба во Лагадин ќе ја
Македонија

Заев легализира во Лагадин, Беџети на Матка, законите само на хартија

А1он
Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, најави дека ќе се залага за изнаоѓање начин за легализирање на платформите на Матка безмалку исто како што премиерот
Македонија

Продолжува градбата на хотелот во Лагадин

Кристијан Ландов
Продолжува градењето на дивиот хотел во Лагадин, откако Министерството за транспорт и врски ја уважило жалбата на инвеститорот, а се однесувала на решението за градба.
Македонија

Охрид ЅОЅ: Урбаната мафија продолжува да дивее во Лагадин

А1он
„Инвеститорот Толевски ја воскресна изградбата на хотелот во Лагадин со кој се прекршуваат 13 закони, еден подзаконски акт и Уставот на РМ. Овојпат незаконскиот хотел