transparensi

Македонија

Тасева: Само со политика и декларативност не може да се промени состојбата со корупцијата

А1он
Со 35 индексни поени од 100 земјава го дели 111-тото место на рангирањето за Индексот на перцепција на корупцијата за 2020 година на Транспаренси интернешнел
Македонија

Македонија најлошо рангирана досега според индексот на корупција на Транспаренси интернешнл

А1он
Индексот за перцепција на корупцијата (ИПК) за 2020 година објавен денес од Транспаренси Интернешнл открива дека корупцијата придонесува за уназадување на демократијата и влошување на
Македонија

Извештај на Транспаренси интернешнал за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

А1он
Транспаренси интернешнал Македонија денеска го објави извештајот на Споделуваме со Вас извештај објавен од Транспаренси Интернешнл „Examining State Capture: Undue Influence on Law-Making and the Judiciary
Македонија

Конкурс за изработка на истражувачки стории од областа на корупцијата и владеење на правото

А1он
Во рамки на проектот „Јакнење на капацитетите на институциите во борбата против корупцијата”, Транспаренси Интернешнл – Македонија објави конкурс за изработка на истражувачки стории од
Македонија

Транспаренси Интернешнел Македонија поднесе кривична пријава до ОЈО во врска со незаконски исплати од Агенцијата за филм

А1он
Транспаренси Интернешнел Македонија денеска соопшти дека до Основното јавно обвинителство во Скопје поднело кривична пријава во врска со незаконските исплати од Агенцијата за филм. Кривичната
Македонија

Транспаренси Интернешнел Македонија со поддршка на омбудсманот за заштита на човековите слободи и права во постапките во ЈО

А1он
Транспаренси Интернешнел Македонија го поддржува ставот на народниот правобранител за степенот на обезбедувањето почитување, унапредување и заштита на човековите слободи и права во постапките во
Македонија

Транспаренси и ДКСК: Администрацијата најсигурно работно место, неопходно донесување закон за плати

А1он
Пандемијата на КОВИД-19 и мерките кои се преземаат за справување со оваа состојба уште еднаш покажаа дека најсигурно работно место и најсигурна егзистенција нудат вработувањата
Македонија

Транспаренси издвои неколку уредби со законска сила кои содржат ризик од корупција

А1он
Транспаренси Интернешнел Македонија ги следи и анализира уредбите со законска сила донесени од Владата на РС Македонија од аспект на ризик од корупција. Во овие
Македонија

ТИ-М повикува на зајакната транспарентност и отчетност во постапките на Владата и надлежните институции

А1он
Во услови на светска пандемија предизвикана од вирусот Корона 19, Транспаренси Интернешнел Македонија (ТИ-М) со внимание ги следи сите дејствија и активности што во услови
Македонија

Македонија меѓу најкорумпираните држави во светот според Трансперенси Интернашнл

А1он
  Трансперенси Интернашнл  објави нов индекс на перцепција за корупцијата во државите. Во нивната анализа се опфатени 180 држави во светот според тоа колку тие