dejvid gir

Македонија

Маричиќ гледа позитивно на извештајот од ЕК: Имаме напредок во 80 отсто од поглавјата, не е нотирано назадување

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ не гледа дека извештајот на Европската комисија е негативен за Македонија. Според него, има напредок во 80 отсто од
Македонија

Гир: Зголемена висока корупција, злоупотреба на ЕУ знаменцето, недоверба во судиите во Македонија

Со низа критики, евроамбасадорот Дејвид Гир го презентираше извештајот на Европската комисија за Македонија, на заедничка прес конференција со вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ.
Македонија

Гир: Земјите кои сакаат да станат членки на ЕУ, треба да ги направат реформите кои се неопходни

А1он
Евроамбасадорот Дејвид Гир попладнево во Собранието порача дека проширувањето на ЕУ е геостратешка инвестиција на Унијата и дека земјите кои сакаат да станат членки, треба
Македонија

Гир: Следните чекори за евроинтеграциите се на вашите политички чинители

А1он
Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска порача дека има многу силна поддршка за европската иднина на државава и изрази надеж дека државава ќе се придвижи напред со
Македонија

Гир: Се надеваме дека уставните измени ќе се направат што поскоро

А1он
Следниот чекор во процесот на евроинтеграцијата на земјата зависи од усвојувањето на уставните измени, меѓутоа тоа е прашање кое е во рацете на самата земја,
Македонија

Мицкоски се сретна со Гир, му се пожалил за скандалите на власта

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска заедно со потпретседателите Александар Николоски и Тимчо Муцунски се сретнаа со Дејвид Гир, амбасадор на Европската Унија во Македонија.
Македонија

Оценската мисија за Судскиот совет неделава завршува со мониторингот

А1он
Оценската мисија на ЕУ предводена од поранешниот претседател на хрватскиот Уставен суд Бранко Хорватин и експерти од земји на Унијата, неделава ќе заврши со монитроинг
Македонија

Ковачевски – Гир: Следниот чекор кон европската цел е важен за квалитетот на живот на македонските граѓани и за стабилноста во Европа

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска имал средба со шефот на Делегацијата на Европската Унија во земјава, Дејвид Гир. На состанокот
Македонија

Гир: Ако истрагите на ОЛАФ резултираат со сомнеж за криминални активности, тие случаи ќе бидат проследени во ЈО

А1он
Ако истрагите на Европската служба против измами – ОЛАФ резултираат со сомнеж за криминални активности, тие случаи ќе бидат проследени во Јавното обвинителство и во