oon

Македонија

Македонија ќе поддржи резолуција за геноцид во Сребреница

Орце Костов
Генералното собрание на ОН на 2 мај ќе расправа за Резолуцијата за Сребреница, прашање кое веќе предизвика бројни реакции во регионот, особено меѓу претставниците на
Свет

Полјански: Труењето со осиромашен ураниум ќе прогонува 60 идни генерации на Балканот

А1он
Заменик постојаниот претставник на Русија во ОН, Дмитриј Полјански изјави дека фактот што Советот за безбедност на ОН не ја стави на дневен ред годишнината
Македонија

Само Албанија е понесреќна земја од Македонија во регионот: ООН го објави извештајот за среќа

Орце Костов
Македонија е на 84-то место на најсреќни земји во светот според Светскиот извештај за среќа кој го објавија Обединетите нации. Македонија според индексот на среќа
Македонија

Ковачевски: Македонија гласаше воздржано затоа што нападот на Хамас не беше спомнат во Резолуцијата

Орце Костов
Македонија гласаше воздржано за Резолуцијата за хуманитарно примирје во Појасот Газа затоа што во актот не се спомнувале делата на Хамас, односно нападот кој оваа
Македонија

Џафери не смее да излезе од Македонија: Зошто собранискиот спикер не патува истовремено со претседателот

Орце Костов
Само претседателот на Собранието, Талат Џафери од цел државен врв е присутен во Македонија откако шефот на државата Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски и неколку
Македонија

Османи во Њујорк: Ќе се воспостават дипломатски врски со Јужноафриканска Република

Орце Костов
Во рамки на учеството на Генералната дебата на високо ниво на 78-то Генерално собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска со
Свет

Итно предупредување од ООН: „Судан на работ од граѓанска војна“

Орце Костов
Обединетите нации предупредија дека Судан би можел да биде на работ на сеопфатна војна откако во воздушен напад изминатиот викенд загинаа десетици луѓе. Најмалку 22
Свет

Нацрт-резолуција на ОН повикува на мир во Украина, гарантирајќи го нејзиниот суверенитет, независност и територијален интегритет

А1он
Поддржувачите на Киев предлагаат резолуција што ќе треба да биде усвоена од 193-членото Генерално собрание на ОН во пресрет на првата годишнина од руската инвазија