jar

Македонија

Османи во Њујорк: Ќе се воспостават дипломатски врски со Јужноафриканска Република

Орце Костов
Во рамки на учеството на Генералната дебата на високо ниво на 78-то Генерално собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска со
Свет

Три лица загинаа, а 40 се повредени кога се урна ѕид од брана во рудник во ЈАР

А1он
Брана во рудник во Јужноафриканската Република се урна денеска, при што загинаа три лица, а 40 се повредени, соопштија регионалните власти во провинцијата Фри Стејт.
Свет

Наезда на скакулци во ЈАР

А1он
Најголема наезда на скакулци во изминатите децении е забележана во Јужноафриканската Република (Јужна Африка), објавија локалните медиуми. Министерството за земјоделство на земјата соопшти дека тоа
Свет

ЈАР: Наместо пофалби, светот ја казнува ЈАР за откривањето во рана фаза на нова мутација на коронавирусот

А1он
Јужноафриканската Република (ЈАР) денеска оцени дека е казнета поради способноста рано да открие нови варијанти на Ковид-19, бидејќи забраните и ограничувањата за патување, кои ги
Свет

Обвинители тврдат дека поранешниот јужноафрикански претседател Џејкоб Зума примил мито повеќе од 700 пати

А1он
Поранешниот јужноафрикански претседател Џејкоб Зума примил мито повеќе од 700 пати пред да стане шеф на државата, соопштија обвинителството, на почетокот на судењето на поранешниот
Свет

Место со вакцината на „АстраЗенека“ ЈАР ќе се имунизира со вакцината на „Џонсон& Џонсон“

А1он
Јужноафриканската Република (ЈАР) почнува кампања за имунизација со вакцината на „Џонсон&Џонсон˝ против Ковид-19 откако истражувањата покажаа дека планираната вакцина на „АстраЗенека“ дава намалена заштита од
Свет

Во ЈАР регистрирани милион заразени со коронавирусот

А1он
Во Јужноафриканската република денеска е регистриран милионитиот случај на коронавирус од почетокот на пандемијата, соопшти Министерството за здравство на земјата. Пред само девет дена во
Свет

ЈАР: Истрага поради сомнителна добитна комбинација на лото

А1он
Последното лото извлекување во Јужноафриканската Република предизвика многу контроверзии, имајќи предвид дека многумина се сомневаат на измама. Најголема причина за таквите сомнежи се извлечените броеви:
Свет

ЈАР: Експлозија во рафинерија за нафта

А1он
Во нафтената рафинерија на компанијата „Енген“ во Дурбан, во Јужноафриканската Република, рано утрово одекнала експлозија, изјави локален полициски претставник. Засега нема информации за евентуални жртви