Османи во Њујорк: Ќе се воспостават дипломатски врски со Јужноафриканска Република

Од:

Во рамки на учеството на Генералната дебата на високо ниво на 78-то Генерално собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска со министерката за надворешни работи на ЈАР Греис Наледи Мандиса Пандор ќе го потпишат Комуникето за воспоставувањето дипломатски односи со Јужноафриканската Република. Со ова ќе се отвораат можности за продлабочување на разни видови соработка меѓу двете земји.

Во денешната агенда е предвидено Османи да учествува и на работна средба со земјите од Западен Балкан. Состанокот е организиран од страна на министерот за надворешни работи и заменик претседател на Владата на Италија, Антонио Тајани. Состанокот се одржува во контекст на забрзување на процесот на европската интеграција на земјите од Западен Балкан, и за поттикнување на регионалната соработка.

Покрај овие настани, денеска Османи ќе учествува и на состанокот наречен „Закана за јавно здравје и безбедноста од синтетички дроги преку глобална соработка“ на покана на американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Со Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, ќе присуствува и на одбележувањето на 50-годишнината од членството на Германија во Обединетите нации.

Би можело да ве интересира

Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките на ДИК за прегласување во ИЕ5 и ИЕ6 и ќе поднесе пријави за членовите

Османи им се пожалил на странските амбасадори за „произволни одлуки на ДИК со кои се краде изборната волја“

Османи: Слоганите на ВМРО-ДПМНЕ се обид да се омаловажи достоинството на секој Албанец

Орце Костов

Османи: Европскиот фронт ја победи коалицијата Вреди со над 40.000 гласа, волјата на граѓаните е јасна и треба да се почитува

Адеми: Волјата на гласачите е запишана, таа ќе биде дел од идните политики на државата

Османи: Одлучувачки избори за иднината на државата

Катерина Ѓуровски