diplomatski odnosi

Македонија

Османи во Њујорк: Ќе се воспостават дипломатски врски со Јужноафриканска Република

Орце Костов
Во рамки на учеството на Генералната дебата на високо ниво на 78-то Генерално собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска со
Регион

Косово и Израел ќе воспостават дипломатски односи идниот месец

А1он
Министерката за надворешни работи на Косово Мелиза Харадинај–Стубла вели дека признавањето на косовската држава од Израел е веќе факт и дека формалното воспоставување на дипломатските