oon

Свет

Петнаесет германски мировници ранети во Африка, бомбаш-самоубиец се разнел покрај нив

А1он
Во западноафриканската држава Мали извршен е напад на патрола на германски војници, членови на мировната мисија на ООН. Мировната команда од Бундесверот потврди дека биле
Свет

Во судирите во Нигерија загинале 350.000 луѓе, најголем дел деца до пет години

А1он
Програмата за развој на Обединетите нации (ООН) наведува дека децата под пет години сочинуваат најголем број жртви, а 170 од нив умираат секој ден. Обединетите
Свет

Гутереш ќе ја предводи ООН уште еден петгодишен мандат

А1он
Генералното собрание на ОН го именуваше денеска актуелниот генерален секретар на светската организација Антонио Гутереш за втор петтогодишен мандат. Новиот мандат на Гутереш почнува од
Свет

ООН го поздравија состанокот меѓу Бајден и Путин, западните медиуми го оценија како „прагматичен“

А1он
Американскиот претседател Џозеф Бајден и неговиот руски колега Владимир Путин одржаа „прагматичен“ состанок денеска во Женева на повеќе теми, а некои од најважните беа почетокот
Свет

Нетанјаху гневен што ООН ќе истражува израелски злосторства во Газа: Ги охрабруваат терористите

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска експресно реагираше на одлуката на ОН да почеток на меѓународна истрага за злосторствата во Газа, изјавувајќи дека смета дека овој
Свет

ОН: Да се ослободат Аунг Сан Су Чи и сите произволно затворени луѓе во Мјанмар

А1он
Обединетите нации денеска повика за ослободување на „произволно затворените“ луѓе во Мјанмар, вклучувајќи ја и лидерката Аунг Сан Су Чи. – Остануваме загрижени поради произволните
Свет

40 земји-членки на Советот на ОН за човекови права ја критикуваат Русија поради Навални

А1он
Повеќе од 40 земји ја критикуваа денеска Русија во Советот на ОН за човекови права поради третманот кон опозицискиот лидер Александар Навални и неговите соработници.