oon

Свет

Милиони луѓе може да умрат од глад, предупреди првиот човек на Обединетите нации

А1он
Милиони луѓе во светот се изложени на ризик од глад, а пандемијата на коронавирус и климатските промени ја зголемуваат заканата, изјави генералниот секретар на ООН
Свет

САД се враќаат во Советот за човекови права на ОН како како полноправна членка

А1он
САД ги ставаат човековите права на врвот од својата агенда, и се враќаат во Советот за човекови права на ОН (УНХРЦ), соопшти денеска Стејт департментот.
Свет

Да јадеме помалку месо за да се намали ризикот од нови пандемии, порачуваат експерти на ОН

А1он
Јадењето помалку месо не само што би ја заштитило животната средина, туку може и да помогне во намалување на ризикот од нови пандемии, соопшти Програмата
Свет

Важно е „големите“ во светот да се согласуваат, вели генералниот секретар на ООН

А1он
Состанокот на лидерите на петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН (Русија, САД, Франција, Велика Британија и Кина) може да помогне во регулирањето
Свет

Гутереш: Пандемијата не е единствената мака, под закана е самиот опстанок на светот

А1он
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ги предупреди денеска светските лидери дека светот не се соочува само со вонредна состојба поради Ковид-19 и со најтешката
Свет

ОН: Трамп го крши меѓународното право со помилувањето на обезбедувачите од „Блеквотер“ кои убија цивили

А1он
Помилувањето од американскиот претседател Доналд Трамп на четворицата Американци, осудени за убиствата на ирачки цивили додека работеле како обезбедувачи во 2007 година, претставува кршење на
Свет

Гутереш: Ситуацијата во Јемен е критична, на илјадници деца им се заканува глад

А1он
Јемен во моментов е соочен со непосредна опасност од најлошата глад во светот во последните неколку децении, предупреди денеска генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш,
Свет

ОН: Два милиони луѓе загинале во природни катастрофи за половина век

А1он
Многу животи и ресурси можат да се спасат со навремено и правилно предупредување и подготовка пред природните катастрофи, истакнува Светската метеоролошка организација (СМО). Во извештајот
Свет

ОН: Сириската Влада изврши воени злосторства, таа намерно ги гранатираше болниците и училиштата

А1он
Сириските владини сили систематски нападнаа десетици болници, училишта и пазари во областа што е под контрола на бунтовниците, во околина на северо-западниот град Идлиб, се