srebrenica

Регион

Додик: Иницирана е идејата за промена на името на Сребреница

А1он
Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, рече дека идејата за промена на името на градот е иницирана во Сребреница, а доколку општинското собрание донесе одлука
Регион

(ВИДЕО) Вучиќ: Многу ме погоди што Македонија гласаше за Резолуцијата за Сребреница

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ при синоќешното гостување на ТВ Прва го коментираше гласањето на Резолуцијата за Сребреница, но и претставниците на црногорското владејачко мнозинство кои
Регион

Во Бања Лука беше исвиркана химната на БиХ, играчите на Борац го игнорираа знамето

А1он
Химната на Босна и Херцеговина беше исвиркана во Бања Лука пред реванш натпреварот од финалето на фудбалскиот куп меѓу Борац и Зрињски. Борац се бори
Регион

Како гласаа државите за Резолуцијата за Сребреница-Унгарија против, Грција и Кипар воздржани

А1он
Унгарија е единствената земја-членка на Европската унија која гласаше против усвојувањето на резолуцијата за геноцид во Сребреница. Од 27-те членки на Европската унија, освен што
Регион

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

А1он
Генералното собрание на Обединетите нации денеска одржа седница на која се расправаше за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која беше усвоена со 84 гласа „за“.
Магазин

Карлеуша ја нападна Северина за Сребреница: „Кукло, употреби ја главата за размислување, не само за ботокс

А1он
Јелена Карлеуша сподели видео во кое Северина има порано изјавено дека во Сребреница имало геноцид и ја нападна поради ваквиот став. Северина во 2022 година
Регион

Кинескиот амбасадор во ОН: Резолуцијата за Сребреница не е во согласност со реториката за мир и стабилност

А1он
Кинескиот амбасадор во Советот за безбедност на ОН, Генг Шуанг денеска изјави дека најавената резолуција за Сребреница не е во согласност со реториката за одржување
Регион

Поддршката на Резолуцијата за Сребреница ја става Црна Гора пред закана за нов српски бунт

А1он
Голем број Срби во Црна Гора, како и лидерите на српските партии, се револтирани од најавата на премиерот на таа земја, Милојко Спајиќ (за кој
Регион

Договорен текстот на резолуцијата за Сребреница – ќе се гласа во Обединетите нации

Предлогот за резолуција за комеморација на геноцид врз Бошњаците од Сребреница, извршен во јули 1995 година, е договорен, а за него треба да се расправа