genocid

Свет

Шмит: Подготвен сум законот на Инцко за негирање на геноцидот да биде заменет со друг усвоен од Парламентот

А1он
Високиот претставник во Босна и Херцеговина Кристијан Шмит испрати писмо до Парламентарното собрание на БиХ во кое наведува дека е подготвен да го замени законот
Регион

Додик: Ќе одам во затвор, ама геноцидот во Сребреница не го признавам

А1он
Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, денеска отворено го прекрши Кривичниот законик на БиХ, изјавувајќи дека немало геноцид врз Бошњаците во Сребреница
Регион

Негирањето на геноцидот во Босна забрането со закон, ќе се санкционира и со затвор

А1он
Високиот претставник на ОН за Босна и Херцеговина, Валентин Инцко, денеска ги донесе измените во Казнениот законик на земјата со кои се забранува и со
Свет

Кина врши геноцид врз Ујгурите, се тврди во извештајот на „Институтот за стратегија и политика“ од Вашингтон

А1он
Во денеска објавениот независен извештај на Истражувачкиот центар „Институт за стратегија и политика Њулајнс“ од Вашингтон се наведува дека кинеската Влада „сноси државна одговорност за
Регион

Тачи: Негирањето на српскиот геноцид врз Албанците е исто како и негирањето на Холокаустот

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи порача денеска дека негирањето на геноцидот што српските сили го извршија врз Албанците во Косово е исто како да се негира