Османи: Македонија е коспонзор на Резолуцијата за Сребреница, важно е Србија да гласа дека имало геноцид

Од:

Македонија е коспонзор заедно со Германија, САД и Франција на Резолуција во ООН за прогласување на 11 јули за Меѓународен ден за сеќавање и комеморација на геноцидот во Сребреница. Резолуцијата ќе биде претставена на 17 април пред Генералното собеание, а ќе се гласа на 2 мај, откри Османи на прес-конференција во МНР.

– Мислам дека посебно за Србија е важно да ја изгласа оваа Резолуција со цел фактите да бидат признаени и промовирани бидејќи сите одлуки на Меѓународните судови и тела покажуваат дека во Сребреница се случил геноцид. Се додека се одрекува и не се признава, можноста да се повтори е се уште веројатна. Посебно ја повикувам Србија и останатите земји членки на ООН да гласаат. Не мислам дека односите со било која земја ќе ги наруши барањето да се осуди убивање на над 8.000 цивили – истакна министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Во однос на ситуацијата на Блискиот исток, Османи рече дека состојбата е делумно стабилизирана, училиштата во Израел се отворени, но воениот комитет не донел одлука во однос на нападот на Иран.

– Досега се пријавил еден наш граѓанин во амбасадата во Тел Авив кој барал да се евакуира веднаш и му е даден патен лист. Се јавија од компанија од земјава дека имаат четворица вработени во Израел со цел да имаме контакти ако има потреба да се евакуираат.

Семејствата на амбасадорот и дипломатот се таму. Му дадов дозвола на амбасадорот да ги пушти барем децата, но тие решија да останат откако ги отворија училиштата – додаде тој.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Страотен судир на автобус и автомобил кај Младеновац, еден мртов над 30 повредени

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Вучиќ: Многу ме погоди што Македонија гласаше за Резолуцијата за Сребреница

Катерина Ѓуровски

Во Бања Лука беше исвиркана химната на БиХ, играчите на Борац го игнорираа знамето

Предраг Петровиќ

Како гласаа државите за Резолуцијата за Сребреница-Унгарија против, Грција и Кипар воздржани

Предраг Петровиќ

Вучиќ во ОН: Оваа резолуција ќе ја отвори Пандорината кутија

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Предраг Петровиќ