rezolucija

Македонија

Ковачевски: Македонија гласаше воздржано затоа што нападот на Хамас не беше спомнат во Резолуцијата

Орце Костов
Македонија гласаше воздржано за Резолуцијата за хуманитарно примирје во Појасот Газа затоа што во актот не се спомнувале делата на Хамас, односно нападот кој оваа
Регион

Европските парламентарци бараат Србија да го екстрадира Милан Радоичиќ на Косово

А1он
Пратениците во Европскиот парламент договорија нацрт резолуција за последните случувања во дијалогот меѓу Србија и Косово, вклучувајќи го и вооружениот напад во Бањска за кој
Македонија

Ковачев за одлуката на Бундестагот: Македонија е толку несигурна за нејзините идентитет и јазик, што мора да побара некој да и ги признае

Орце Костов
Германскиот Бундестаг доцна гласаше за декларацијата со која се повикува Бугарија да се воздржи од наметнување дополнителни услови за Северна Македонија, освен ако веќе не