Ковачев за одлуката на Бундестагот: Македонија е толку несигурна за нејзините идентитет и јазик, што мора да побара некој да и ги признае

Од:

Германскиот Бундестаг доцна гласаше за декларацијата со која се повикува Бугарија да се воздржи од наметнување дополнителни услови за Северна Македонија, освен ако веќе не е постигнат компромис за уставни промени. Во документот се наведува и дека германскиот Бундестаг ја признава македонската култура, идентитет и јазик.

Според германските пратеници од владината коалиција, и покрај напорите на Софија, Скопје и другите земји од ЕУ, разликите меѓу двете соседни земји се уште не се целосно решени и претставуваат опасност за процесот на проширување на ЕУ. Берлин смета дека треба да се направат сите напори за да се направи следниот чекор во процесот на приклучување кон Северна Македонија.

Според европратеникот на ГЕРБ/ЕНП, Андреј Ковачев, декларацијата е прифатена на барање на премиерот во Скопје. Ковачев им се заблагодари на колегите од Христијанско-демократската унија и Христијанско-социјалната унија во Бундестагот што не ги поддржале документите.

„Проблемот или поточно феноменот е што тие се молат на друга држава со одлука на парламентот да признае дека постојат македонски јазик, култура и идентитет. Не сум помислил на друга слична појава на нашата планета, каде што една земја е толку несигурна за нејзиниот идентитет, јазик и култура што мора да побара друга земја со политичка одлука до законодавното тело да ги признае јазикот, културата и идентитетот“, изјави Андреј Ковачев, европратеник од ЕНП/ГЕРБ.

Според него, германскиот парламент, на итно барање на министерот-претседател во Скопје, усвоил резолуција со цел да и помогне на Република Северна Македонија да ги започне пристапните преговори со Европската унија.

„Нема ништо лошо во тоа, нашите колеги, соседи и пријатели во Скопје не треба да се грижат дали имаат модерен идентитет, јазик и култура, но разбирам дали сакаат да покажат некаков историски континуитет или историски континуитет, кој се разликува од бугарскиот. Тоа е основата на нашиот проблем, од таму доаѓа дискриминацијата и говорот на омраза и сите проблеми што ги имаме. Тоа не се билатерални проблеми,туку проблеми поврзани со основните човекови права и европските вредности.

Апелирам уште еднаш и на властодршците и опозицијата во РСМ да покажат смелост и да не ја продолжуваат инерцијата од времето на Титова Југославија. Да си помагаме, да бидеме што побрзо заедно во ЕУ, како што тоа го прават Романија и Молдавија, како Грција прави со Кипар. Ние треба да бидеме заедно во ЕУ, а тоа може да се случи само врз основа на пријателство, добрососедство, со исполнување на договорот потпишан во 2017 година меѓу премиерите Заев и Борисов. Навистина им посакувам на нашите соседи да ги надминат сите пречки и што побрзо заедно со нас да станат членки на ЕУ“, рече Андреј Ковачев.

Би можело да ве интересира

Вучиќ во ОН: Оваа резолуција ќе ја отвори Пандорината кутија

Договорен текстот на резолуцијата за Сребреница – ќе се гласа во Обединетите нации

Османи: Македонија е коспонзор на Резолуцијата за Сребреница, важно е Србија да гласа дека имало геноцид

Орце Костов

Македонија ќе поддржи резолуција за геноцид во Сребреница

Орце Костов

Ковачевски: Македонија гласаше воздржано затоа што нападот на Хамас не беше спомнат во Резолуцијата

Орце Костов

Европските парламентарци бараат Србија да го екстрадира Милан Радоичиќ на Косово

А1он