Andrej kovacev

Македонија

Ковачев за одлуката на Бундестагот: Македонија е толку несигурна за нејзините идентитет и јазик, што мора да побара некој да и ги признае

Орце Костов
Германскиот Бундестаг доцна гласаше за декларацијата со која се повикува Бугарија да се воздржи од наметнување дополнителни услови за Северна Македонија, освен ако веќе не
Македонија

Црните списоци за Бугари ги иницирал Пендаровски, обвини европратеникот Ковачев

Орце Костов
Претседателот Стево Пендаровски имал средба со службите уште во јануари и тој ги иницирал црните списоци со бугарски граѓани на кои им е забранат влез
Македонија

Амабасадорката Агнеза Поповска повикана во бугарското МНР

А1он
Новиот шеф на бугарската дипломатија Иван Кондов денеска ја повикал на средба во Министерството за надворешни работи амбасадорката на Северна Македонија во Бугарија, Агнеза Поповска.
Македонија

МНР му одговори на Ковачев: Европратеникот патувал заедно со лица кои биле ризик за МВР, затоа бил вратен од граница

Орце Костов
Министерството за надворешни работи му одговори на бугарскиот европратеник Андреј Ковачев кој денес во интервју за БТВ побара прецизно објаснување од официјално Скопје пред да
Македонија

(ВИДЕО) Андреј Ковачев: Ќе зборуваме за ново вето откако ќе го чујам објаснувањето на Скопје

Орце Костов
Забраната на европратеникот од Бугарија, Андреј Ковачев, да влезе во Македонија на 6 мај сигурно ќе се одрази на преговорите за членство на нашата земја
Македонија

МВР не му дозволи влез на бугарскиот европратеник Ковачев во земјата

А1он
На европратеникот Андреј Ковачев не му беше дозволен влез во Северна Македонија, јавува БТВ. „Секоја година, на 6 мај, го почитуваме споменот на бугарските војници