poseta

Македонија

Ирскиот премиер Варадкар во посета на Македонија

А1он
Премиерот на Ирска, Лео Варадкар денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. Најавена е средба со премиерот Димитар Ковачевски, кој со највисоки државни почести
Македонија

Џафери не смее да излезе од Македонија: Зошто собранискиот спикер не патува истовремено со претседателот

Орце Костов
Само претседателот на Собранието, Талат Џафери од цел државен врв е присутен во Македонија откако шефот на државата Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски и неколку
Регион

Министерот за туризам на Грција: Во јули имавме над 900 000 пристигнувања седмично

А1он
Во јули, неделните пристигнувања надминаа 900.000, додека оваа седмица се очекува да достигнат еден милион, рече министерот за туризам на Грција Василис Кикиљас во интервјуто
Економија

Анѓушев во Чешка: Има можности за зголемување на соработката и повеќе инвестиции

А1он
Можности за проширување на економската соработка со Чешката Република има, особено во делот на пласирање домашни производи во оваа земја, интензивирање на соработката меѓу компании
Регион

Ердоган во дводневна посета на Србија – ќе го означи почетокот на градбата на автопатот Белград-Сараево

А1он
Турскиот претседател Тајип Ердоган утре во Белград ја започнува дводневната посета на Србија. Ердоган покрај разговорите со неговиот домаќин, српскиот претседател Александар Вучиќ, ќе присуствува
Македонија

Шефот на австриската дипломатија утре во посета на земјава

А1он
Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија, Александер Шаленберг, утре ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Како што
Македонија

На 7 мај неколкучасовни блокади на патот до скопскиот аеродром

А1он
Со оглед на посетата на Папата Франциск на Република Северна Македонија, на 7-ми мај 2019 година и регулираниот сообраќај на патните правци до и од