papa

Свет

Папата увери дека Црквата работи на борбата против педофилијата

А1он
Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско изјави дека црквата работи на борба против педофилијата, но изрази жалење што некои во институцијата сè уште не го
Свет

Папата Франциск во Бахреин повика да не се прекршуваат човековите права на шиитите

А1он
Папата Франциск, кој денеска допатува во посета на Бахреин, повика да не се прекршуваат човековите права, пренесоа француските медиуми. Оценката светиот Отец ја даде во
Свет

Папата Франциск: Калуѓерки и свештеници гледаат порнографија, од таму доаѓа ѓаволот

А1он
Папата Франциск ги предупреди свештениците и калуѓерките за опасностите од гледањето порнографија на интернет, велејќи дека тоа „го ослабува свештеничкото срце“. Тој ги повика да
Свет

Папата: Одбивањето на мигрантите скандалозно, одвратно и грешно

А1он
Папата Франциско денеска нагласи дека одбивањето на мигрантите е скандалозно, одвратно и грешно. „Отфрлањето на мигрантите е скандалозно. Навистина, тоа е злосторство и поради тоа
Свет

Папата Франциск го замоли Путин да ја запре спиралата на насилство и изрази жалење за анексијата

А1он
Папата Франциск денеска „го замоли“ рускиот претседател Владимир Путин „да ја запре спиралата на насилство“ во Украина и изрази длабоко жалење за анексијата на украинските
Свет

Папата Франциск со критика до рускиот патријарх Кирил: Бог е мир и не нè води по патот на војна

А1он
Папата Франциск денеска во Астана истакна дека Бог не ја насочува религијата кон војна, а медиуми пишуваат оти станува збор за имплицитна критика до рускиот
Свет

Папата Франциск за првпат оди во посета на собир во Казахстан

А1он
Папата Франциск денеска ќе допатува во тридневна посета на Казахстан, каде ќе учествува на меѓународната верска средба, но нема да се сретне со рускиот православен
Свет

Папата Франциск ја отслужи литургијата за прогласување на папата Јован Павле Први за блажен

А1он
Папата Франциск денеска ја отслужи мисата за беатификација на папата Јован Павле Први, кој беше на чело на Ватикан само 33 дена и почина во