papa

Свет

Папата им ги изми и бакна нозете на 12 млади затвореници

А1он
Папата Франциско ја отслужи традиционалната миса на Велики четврток со миење на нозете на дванаесет млади затвореници во малолетничкиот затвор во Рим. Папата минатата недела
Свет

Папата Франциск го осуди насилството во Израел и на Западниот Брег, повика на дијалог и потрага по мир

А1он
Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск денеска го осуди растечкото насилство на Блискиот Исток и ги повика двете страни во израелско-палестинскиот конфликт „искрено да бараат
Свет

Папата: Хомосексуалноста не е кривично дело, сите сме Божји деца

А1он
Папата Франциско изјави дека законите кои ја криминализираат хомосексуалноста се неправедни и истакна дека „Бог ги сака сите свои деца какви што се“. Во интервју
Свет

Италијанската премиерка во прва официјална посета на папата Франциск

А1он
Италијанската премиерка Џорџа Мелони, чие мото во кампањата со која дојде на власт беше „Бог, семејство, татковина“, денеска првпат официјално го посети поглаварот на Римокатоличката
Свет

Папа Франциск со миса го прослави Светскиот ден на мирот на Римокатоличката црква

А1он
Папата Франциск денеска го одбележа традиционалниот Светски ден на мирот на Римокатоличката црква водејќи миса во базиликата Свети Петар, во Ватикан, каде почетокот на новата
Свет

Папата Франциск открива дека му недостига слободата да оди по улиците и дека потпишал писмо за оставка во случај на нарушено здравје

А1он
Папата Франциск во интервју за шпанското издание „A Бе Се“ откри дека му недостасува слободата да шета по улиците. – Контактот со луѓето ме исполнува,
Свет

ВИДЕО: Папата заплака кога ја спомна Украина за време на денешната молитва

А1он
Папата Франциск заплака кога ги спомна страдањата на Украинците за време на традиционалната молитва во центарот на Рим. Гласот на папата почна да се тресе
Свет

Папата го спореди украинското страдање со нацистичка операција во Втората светска војна

А1он
Папата Франциск денеска ја спореди војната во Украина со нацистичката операција во која, во првиот дел од Втората светска војна, беа убиени околу два милиони