papa

Свет

Папа Франциск: Војната во Украина покажа дека човештвото мора да го отфрли чудниот инстинкт за самоуништување

А1он
Папата Франциск денеска изјави дека војната во Украина покажа дека човештвото мора да го отфрли чудниот инстинкт за „самоуништување“ и дека купувањето повеќе оружје не
Свет

Папата Франциско: Војната во Украина е неоправдан, бесмислен масакр

А1он
Папата Франциско денеска ја нарече војната во Украина неоправдан, бесмислен масакр и побара од лидерите да биде прекината таа неприфатлива војна. „За жал, насилната агресија
Свет

Папата Франциск: Војната во Украина е перверзна злоупотреба на моќта

А1он
Папата Франциск ја нарече војната во Украина „перверзна злоупотреба на власта“ во име на нечии интереси, поради што беспомошните луѓе се подложени на брутално насилство,
Свет

Папата Франциск разговараше со рускиот патријарх Кирил за војната во Украина

А1он
Поглабварот на Римокатоличката црква папата Фарнциск денеска разговараше со патријархот на Руската православна црква Кирил, з авојната во Украиан, пренесоа британските медиуми. Лондонски „Гардијан“ пренесува
Свет

Папата Фанциск со повик до верниците преку молитва да се сетат на Украинците во скривниците

А1он
Папата Франциск денеска за време на општа аудиенција ги повика луѓето од целиот свет да се сетат на Украинците во засолништата, истовремено заблагодарувајќи се на
Свет

Папата повика на „итно“ отворање хуманитарни коридори за Украина

А1он
Папата Франциско денеска апелираше за прекин на конфликтот во Украина. Во неговите први директни јавни коментари откако рускиот претседател Владимир Путин нареди целосна инвазија на