papa

Свет

Папата Франциск разговараше со рускиот патријарх Кирил за војната во Украина

А1он
Поглабварот на Римокатоличката црква папата Фарнциск денеска разговараше со патријархот на Руската православна црква Кирил, з авојната во Украиан, пренесоа британските медиуми. Лондонски „Гардијан“ пренесува
Свет

Папата Фанциск со повик до верниците преку молитва да се сетат на Украинците во скривниците

А1он
Папата Франциск денеска за време на општа аудиенција ги повика луѓето од целиот свет да се сетат на Украинците во засолништата, истовремено заблагодарувајќи се на
Свет

Папата повика на „итно“ отворање хуманитарни коридори за Украина

А1он
Папата Франциско денеска апелираше за прекин на конфликтот во Украина. Во неговите први директни јавни коментари откако рускиот претседател Владимир Путин нареди целосна инвазија на
Свет

Папата Франциск: Во Украина се појавуваат „се поалармантни сценарија“

А1он
Папата Франциск денеска нагласи дека во Украина се појавуваат „се поалармантни сценарија“ што го загрозуваат „мирот на сите“ поради стравувањата од руска инвазија. „И покрај