papa francisk

Свет

Папата ја обвини Русија за агресија и империјализам во Украина

А1он
Папата Франциск денеска имплицитно ја обвини Русија за „вооружено освојување, експанзионизам и империјализам“ во Украина, нарекувајќи го конфликтот „сурова и бесмислена агресивна војна“. Во разговор
Свет

Папата ја осуди свирепоста на руските сили во војната во Украина, која можеби беше „предизвикана“

А1он
Папата Франциск денеска ја осуди „суровоста“ на руските војници пред „храбриот“ украински народ, додавајќи дека војната можеби беше „предизвикана“ или „можеби не беше спречена“. Во
Свет

Папата Франциск ги одложи посетите на Конго и Јужен Судан поради повреда на коленото

А1он
Папата Франциск ги одложи посетите на Конго и Јужен Судан, планирани за јули, поради проблеми со коленото. Папата Франциск веќе еден месец користи инвалидска количка
Свет

Фон дер Лајен со папата Франциск разговараше за војната во Украина и кризата со храна

А1он
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска разговараше со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, за напорите што се прават за ставање крај
Uncategorized

(ВИДЕО) Ковачевски: Взаемната доверба и пријателство со Ватикан е потврдена преку заедничкото историско, културно и религиско наследство

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски ја предводи државно-црковната делегација на аудиенцијата кај Папата Франциск. – Овој историски настан беше потврда за високото ниво на взаемна доверба, разбирање
Македонија

Ковачевски на папата Франциск му подарил бројаница со бисер и филигран и плоча од Влатко Стефановски

А1он
На аудиенцијата на премиерот Димитар Ковачевски кај Светиот отец Франциск, како една од централните активности од програмата за чествување на животот и големото дело на
Свет

Папата ја критикуваше Русија: Мариупол е варварски бомбардиран

А1он
Папата Франциско денеска го повтори повикот за воспоставување хуманитарни коридори за евакуација на цивилите од украинскиот град Мариупол, кој, како што рече, беше „варварски бомбардиран
Свет

Папата Франциск бара примирје во Украина по повод православниот Велигден

А1он
Папата Франциск се приклучи на повикот на генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш за прекин на огнот во Украина на Велигден, кој православните верници
Свет

Папата Франциск повика на помирување во време на војна и судири

А1он
Папата Франциск денеска од Рим повика на помирување во светот, додека привршуваат годинешните прославувања на Велигденските празници според Грегоријанскиот календар. „Расправиите, војните и кавгите да
Свет

Папата Франциск на велигденското бдеење ја осуди суровоста на војната во Украина

А1он
Папата Франциск на велигденската миса на која присуствуваше, но не ја предводеше, веројатно поради болки во нозете кои ги намалија неговите активности, ја осуди „бруталноста