papa francisk

Свет

Папата вели дека чувањето кучиња наместо деца ја одзема човечноста

А1он
Папата Франциск ризикуваше да го навлече гневот на сопственици на кучиња и мачиња ширум светот со тоа што сугерираше дека луѓето кои имањето деца го
Свет

Папата ја назначи првата жена на чело на Гувернаторатот на Ватикан

А1он
Папата Франциск ја назначи првата жена на чело на Гувернаторатот на Ватикан, сестрата Франциска Рафаела Петрини, продолжувајќи ги напорите за постигнување поголема родова еднаквост во
Свет

Папата Франциск ги повика земјите да не ги враќаат мигрантите од Либија

А1он
Папата Франциск денеска ги повика државите да не ги враќаат мигрантите од небезбедните земји, како што е Либија, каде, според него, многу луѓе се злоупотребуваат
Свет

Десетгодишно момче му пријде на Папата и остана покрај него за време на аудиенцијата

А1он
Десетгодишно момче „го украде шоуто“ во Ватикан кога се приближи и седна покрај папата Франциск за време на неговата неделна аудиенција, пренесуваат италијанските медиуми. Како
Свет

Папа Франциск: Борбата со климатските промени да биде над партиски интереси

А1он
Папата Франциско ги повика членовите на парламентите ширум светот да ја надминат тесната рамка на политиката на партијата, со цел брзо да се постигне договор
Свет

Папа Франциск: Се срамам поради неспособноста на Католичката црква да се справи со злоупотребата на деца во Франција

А1он
Папата Франциск изрази денеска срам повторувајќи го тоа неколкупати, по објавувањето на извештајот за педофилија во рамки на Католичката црква во Франција. – Сакам да
Свет

Папата Франциск: Абортусот е убиство, а Црквата не дозволува истополови бракови

А1он
Папата Франциск, на последниот ден од посетата на Словачка, го осуди абортусот како убиство и ја отфрли можноста Католичката црква да дозволи истополови бракови. За