papa francisk

Свет

Папата Франциск ги осуди луѓето кои се обидуваат да заработат на кризата со коронавирусот

А1он
Папата Франциск денеска ги осуди луѓето кои пандемијата од коронавирусот ја користат за брза заработка, а посебно се осврна на „лицемерието“ на одредени политичари во
Свет

Папата Франциск формира итен фонд за помош на земјите во развој

А1он
Папата Франциск формира итен фонд за помош на подрачјата зафатени со коронавирусот во земјите во развој, соопшти денеска Ватикан. Во соопштението се наведува дека папата
Свет

Неделната молитва на Папата се одржа преку видеолинк

А1он
Папата Франциско денеска одржа неделна молитва преку Интернет од Ватикан поради коронавирусот. По молитивата, тој сепак, отиде пред прозорецот и ги поздрави мирно стотиците луѓе
Свет

Папата Франциск повика за организирање хуманитарни коридори за мигрантите

А1он
Папата Франциск повика да се организраат хуманитарни коридори за да им се укаже помош на мигрантите откако неодамна беше извршено бомбардирање во Либија. Тој се
Свет

Путин на средба со папата Франциск во Ватикан

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска се сретна со папата Франциск, само еден ден пред католичките лидери од Украина да допатуваат во Ватикан на разговори за
Регион

(ВИДЕО) Папа Франциск: Треба да изградиме култура во која мирот ќе биде фундаментално право

А1он
Сите ние треба да се молиме и да рабоитме за мир, и постојано и секојдневно да правиме напори за изградба на култура во која мирот
Регион

Папата Франциск во посета на католичката заедница во Раковски

А1он
Папата Франциск во рамки на посетата на Бугарија денеска престојуваше во градот Раковски, што се наоѓа во близина на Пловдив, каде одржа миса во католичката