papa francisk

Свет

Папата Франциск: Да го прославиме Божик поскромно, тоа што ќе го заштедиме да го испратиме во Украина

А1он
Папата Франциск ги покани христијанските верници ширум светот на поскромна прослава на Божик оваа година со цел да им се помогне на Украинците со „конкретни
Свет

Кадиров: Папата Франциск станал жртва на странска медиумска пропаганда

А1он
Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров смета дека папата Франциск станал жртва на странска медиумска пропаганда, поради што зборувал за „суровоста“ на Бурјатите и Чеченците. „Како можете
Свет

Папата ги нарече руските сили „сурови“, Русија бесна

А1он
Рускиот амбасадор изрази „силно незадоволство“ во Ватикан по објавувањето на интервјуто со папата Франциско, кој ја осуди „суровоста“ на руската армија во Украина, пренесува руската
Спорт

Папата Франциск се помоли Светското првенство во Катар да биде можност за мир во светот

А1он
Папата Франциск денеска го поздрави одржувањето на Светското првенство во фудбал и се помоли Мундијалот во Катар да биде можност за хармонија и мир во
Свет

Папа Франциск: Војната во Украина е слична на страшниот геноцид на Сталин во 1930-те години

А1он
Папата Франциск денеска изјави дека Украинците се „маченици на агресијата“ и оваа војна на нивна територија ја спореди со „страшниот геноцид“ од 1930-тите, кога поранешниот
Свет

Папата: Боже, побрзај, прекини ја војната во Украина

А1он
Папата Франциск го осуди последниот бран ракетни напади врз Украина и повика на прекин на огнот за да се избегне понатамошна ескалација на конфликтот, барајќи
Свет

Папата од Бахреин со апел: Верските водачи да помогнат да се тргне светот од „работ на кревката пропаст“

А1он
Папата Франциско денеска апелираше до верските водачи да помогнат да се тргне светот од „работ на кревката пропаст“ и да се спротивстават на новата трка
Свет

Папата Франциско во посета на Бахреин: Отвораме нови начини на соработка со муслиманскиот свет

А1он
Папата Франциско денеска патува во посета на Бахреин за процесот на подобрување на односите со исламскиот свет. Папата Франциско од денеска до 6 ноември ќе
Свет

Папата Франциск загрижен заради поткопаниот мир во Европа

А1он
Папата Франциск изрази длабока загриженост поради нуклеарната закана надвисната над Украина. Тој изрази и жалење што мирот во Европа е поткопан. Поглаварот на Римокатоличката црква