papa francisk

Свет

Папата Франциск ги критикуваше лажните вести за коронавирусот и вакцините

А1он
Поглаварот на Римокатоличката црква Франциск денеска го осуди објавувањето на лажни вести за коронавирусот и вакцините и апелираше да им се помогне на луѓето кои
Свет

Папата вели дека чувањето кучиња наместо деца ја одзема човечноста

А1он
Папата Франциск ризикуваше да го навлече гневот на сопственици на кучиња и мачиња ширум светот со тоа што сугерираше дека луѓето кои имањето деца го
Свет

Папата ја назначи првата жена на чело на Гувернаторатот на Ватикан

А1он
Папата Франциск ја назначи првата жена на чело на Гувернаторатот на Ватикан, сестрата Франциска Рафаела Петрини, продолжувајќи ги напорите за постигнување поголема родова еднаквост во
Свет

Папата Франциск ги повика земјите да не ги враќаат мигрантите од Либија

А1он
Папата Франциск денеска ги повика државите да не ги враќаат мигрантите од небезбедните земји, како што е Либија, каде, според него, многу луѓе се злоупотребуваат
Свет

Десетгодишно момче му пријде на Папата и остана покрај него за време на аудиенцијата

А1он
Десетгодишно момче „го украде шоуто“ во Ватикан кога се приближи и седна покрај папата Франциск за време на неговата неделна аудиенција, пренесуваат италијанските медиуми. Како
Свет

Папа Франциск: Борбата со климатските промени да биде над партиски интереси

А1он
Папата Франциско ги повика членовите на парламентите ширум светот да ја надминат тесната рамка на политиката на партијата, со цел брзо да се постигне договор