papa francisk

Свет

Се молам на Бога Бајден да успее во помирувањето во САД и во светот, порача Папата

А1он
Се молам на Бога да ги насочите своите напори за помирувањето во САД и во светот, порача денеска поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, во
Свет

Папата ја примил вакцината против коронавирусот на „Фајзер“ и „Бионтек“

А1он
Поглаварот на Католичката црква, папата Франциск се вакцинира против коронавирус со вакцината на „Фајзер/БиоНТек“, објави аргентинскиот весник „Ла Нацио“. Изданието цитира извор кој вели дека
Магазин

Папата пак лајкува манекенки на Инстаграм, луѓето велат: само се восхитува на Божјите креации

А1он
Откако папата Франциск минатиот месец беше „фатен“ како го стиснал копчето „лајк“ на провокативна фотографија на бразилската манекенка Наталија Гарибото, пред неколку дена повторно се
Свет

Ватикан: Папата им нуди на бездомниците бесплатни тестови на коронавирус

А1он
Папата Франциск нуди бесплатни тестови на коронавирус за сиромашните и бездомните лица во Рим, како дел од римокатоличкото одбележување на Денот на сиромашните, соопшти денеска
Свет

Ватикан: Изјавите на папата Франциск за хомосексуалците се извадени од контекст

А1он
Ватикан денеска соопшти дека коментарите на папата Франциск за закон за граѓански заедници се извлечени од контекст и оти не навестуваат промена на црквената доктрина
Свет

Папата се сретна со кардиналот Пел, кој беше ослободен од обвинението за сексуално злоставување тинејџери

А1он
Папата Франциск денеска во Ватикан се сретна со австралискиот кардинал Џорџ Пел, поранешниот благајник во папската држава, кој се врати во Рим по смената на
Свет

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ, по денешните судири во Нагорно Карабах

А1он
Папата Франциск денеска изјави дека се моли за мир во регионот на Кавказ по обновените судири меѓу Ерменија и Азербејџан за спорната територија Нагорно-Карабах. „Се
Свет

Папата Франциск: Планетата може да закрепне, ако ѝ дозволиме

А1он
Папата Франциск денеска оцени дека пандемијата на коронавирусот покажа дека планетата „може да закрепне, доколку тоа и биде дозволено“. Но, луѓето мора да прифатат поедноставен
Свет

Папата Франциск бара сиромашните и богатите да имаат еднаков пристап до вакцината за Ковид-19

А1он
Папата Франциск денеска истакна дека е против секоја можност богатите да добијат приоритет при вакцинирањето против коронавирус. – Пандемијата е криза. Ние мора да излеземе