erusalim

Свет

Десетици еврејски екстремисти упаднаа во комплексот на џамијата Ал-Акса во Ерусалим

А1он
122 еврејски доселеници провалиле во комплексот Ал-Акса во источен Ерусалим, упаѓајќи преку влезот што го чувала израелската полиција, .пренесе агенцијата Анадолија. Во комплексот во Стариот
Свет

ВИДЕО: Повторно камења и гумени куршуми во Ерусалим, десетици Палестинци повредени и уапсени

А1он
Деветмина Палестинци се денеска повредени, а уште најмалку десетмина се уапсени, по судирите со израелската полиција во источниот дел на Ерусалим, најсилните . Околу илјада
Свет

(ВИДЕО) „Смрт за Арапите“: Израелски екстремни десничари маршираа низ Источен Ерусалим

А1он
Повеќе од илјада Израелци-радикални националисти, под будното око на силни полициски сили, вечерва маршираа на парада во Источен Ерусалим на повик на крајната десница, што
Свет

ВИДЕО: Двајца Израелци ранети со нож во Ерусалим, полицијата го уби напаѓачот

А1он
Еден израелски војник и еден цивил денеска се ранети во напад со нож во близина на централната полициска станица во Ерусалим, а напаѓачот, за кого
Свет

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

А1он
Папата Франциск денеска повика на прекин на насилството во Ерусалим, повикувајќи ги двете страни да бараат решенија за почитување на мултикултурниот идентитет на светиот град.
Свет

ВИДЕО: Втор ден хаос во Ерусалим, израелската полиција повторно во жесто судир со палестинските верници

А1он
Израелската полиција се судри со Палестинците синоќа пред стариот град во Ерусалим, а претходно спречи автобуси со муслимански верници кои се движеа кон тој град.
Свет

ВИДЕО: Над 170 повредени во жестокиот судир на израелската полиција и Палестинците во Ерусалим

А1он
Повеќе од 170 Палестинци и шест израелски полицајци беа повредени, повеќето во областа на џамијата Ал Акса во источен Ерусалим, каде што верници се собраа
Свет

Седумнаесет уапсени Палестинци во уште една ноќ протести во Ерусалим

А1он
Седумнаесет лица се уапсени во ноќешните судири во Ерусалим и на влезовите кон палестинскиот Западен брег, соопшти израелската полиција, пренесе ДПА. Стотици Палестинци се судрија
Регион

Ердоган во турскиот Парламент: Ерусалим е наш град

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во своето обраќање во Парламентот во Анкара одржа говор за Ерусалим и за Палестинците, во кој рече дека „Ерусалим е
Свет

Илјадници демонстранти и синоќа излегоа на протести против Нетанјаху

А1он
Илјадници демонстранти и синоќа се собраа пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху барајќи негова оставка. Синоќешните демонстрации во Ерусалим, на кои според светските агенции,