svetiot ogan

Македонија

(ВИДЕО) Благодатниот оган директно од Ерусалим пристигна во Скопје

А1он
На Меѓународниот аеродром Скопје вечерва беше пречекана државната и црковната делегација која за првпат директно од Ерусалим го донесе Благодатниот оган. На церемонијата во базиликата
Свет

(ВИДЕО) Скандалозни сцени во Ерусалим: Судири меѓу израелската полиција и христијанските верници поради безбедносни мерки

А1он
Православните верници денеска присуствуваа на церемонијата на Светиот оган на Светиот гроб на Велика Сабота пред Велигден, „празникот на празниците“. Овој древен ритуал годинава, како
Македонија

Спасовски: Со радост да ја исполнам доверената задача – да го донесам Светиот Оган во нашата татковина

А1он
Годинава имам посебна чест да предводам државна и црковна делегација на Република Северна Македонија, на чинот на преземање на Благодатниот Оган, и по милоста Божја,
Свет

(ВИДЕО) Благодатниот оган се подели меѓу верниците во Ерусалим

А1он
Благодатниот оган се подели меѓу верниците во Ерусалим. Илјадници палестински православни христијани и аџии од целиот свет присуствуваа денеска во Стариот град на Ерусалим на
Македонија

Државна и црковна делегација во Ерусалим на преземањето на Благодатниот оган во Базиликата на Светиот гроб

А1он
Државна и црковна делегација од Република Северна Македонија, предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во чиј состав се министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска,